Diyetinize Manyok Unu Eklemeniz İçin 5 Neden

Manyok unu nedir, manyok unu faydaları arasında öne çıkan 5 özelliği duyunca, beslenme planınıza bundan böyle bu unu da eklemek isteyeceksiniz…

Diyetinize Manyok Unu Eklemeniz İçin 5 Neden

Manyok unu nedir, manyok unu faydaları arasında öne çıkan 5 özelliği duyunca, beslenme planınıza bundan böyle bu unu da eklemek isteyeceksiniz…

MANYOK UNUNU TERCİH ETMENİZ İÇİN 5 GEÇERLİ SEBEP

Manyok ununun faydaları glutensiz yapısının ötesine geçiyor. Bu çok yönlü un, kek ve kurabiye pişirmek, makarna, erişte yapmak için kullanılabilir. 

Buğday ununa harika bir alternatiftir ve Güney Amerika ve Meksika'ya özgü bir bitki olan manyok kökünden yapılır. 

Manyok unu, lif, protein ve mineraller açısından buğday unundan daha zengindir. Harika bir antioksidan kaynağıdır ve bağışıklığı, bağırsak ve göz sağlığını destekler.

İşte manyok unu faydaları!

1. Glutensiz Undur

Gluten alerjisi olduğu bilinen kişiler, manyok ununu glutensiz olduğu için güvenle kullanabilirler. Manyok unundan yapılan glutensiz unlu mamuller çölyak hastalığı olanlar için mükemmel bir seçenektir. Glutensiz ürünler genellikle pahalıdır ve gluten içerenlere göre daha düşük besin değerlerine sahiptir. Ancak manyok unu hem uygun fiyatlı hem de besin açısından zengindir.

2. Sindirimi Destekleyebilir

Manyok unu diyet lifi açısından zengindir. Diyet lifi sindirime, dışkı sıklığına ve zayıflamaya da katkıda bulunur. Aynı zamanda sindirilmiş gıdanın kolonik geçiş süresini de azaltır.

3. Bağışıklığı Geliştirebilir

Manyok ununda C vitamini bol miktarda bulunur. Patojenleri öldürerek bağışıklığın artmasına yardımcı olur. C vitamini, sağlıklı bir cilt bariyerini destekleyerek cildi patojenlerden korur. Üstelik vücuttaki serbest radikallerle savaşan iyi bir antioksidandır.

4. Göz Sağlığını İyileştirebilir

Manyok unu veya manyok genellikle provitamin A ile zenginleştirilir. Provitamin A vücudumuzda A vitaminine dönüşür. A vitamini göz sağlığının korunmasında önemlidir.

5. İyi Bir Antioksidan Kaynağıdır

Manyok unu, fenolikler, karotenoidler ve C vitamini gibi güçlü antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerini azaltmak için gereklidir. Ayrıca serbest radikallerle savaşarak oksidatif stresi de azaltırlar. Manyoktaki antioksidanlar aynı zamanda sağlıklı cilt ve organ fonksiyonlarını da destekler.

Diyetinize Manyok Unu Eklemeniz İçin 5 Neden

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın