Daha iyi uyumak için 6 yöntem!

Uykusuzluk sorunu mu yaşıyorsunuz? İşte geceleri deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olacak 6 basit adım!

Daha iyi uyumak için 6 yöntem!

Uykusuzluk sorunu mu yaşıyorsunuz? “Uyumak için ne yapılır, nasıl daha kolay uykuya geçilir mi?” diyorsunuz… İşte geceleri deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olacak 6 basit adım!

İş stresi ve aile sorumluluklarından hastalıklara kadar pek çok faktör iyi bir gece uykusunu etkileyebilir. Kaliteli uykunun bazen zor olması şaşırtıcı değildir. Uykunuzu engelleyen faktörleri kontrol edemeyebilirsiniz. Ancak daha iyi uykuyu teşvik eden alışkanlıklar edinebilirsiniz. Bu basit ipuçlarıyla başlayın.

1. Bir uyku programına bağlı kalın

Uykuya en fazla sekiz saat ayırın. Sağlıklı bir yetişkin için önerilen uyku miktarı en az yedi saattir. Çoğu insanın iyice dinlenmesi için yatakta sekiz saatten fazla kalması gerekmez. Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkın. Tutarlı olmak vücudunuzun uyku-uyanıklık döngüsünü güçlendirir.

Yattıktan yaklaşık 20 dakika sonra uykuya dalmazsanız yatak odanızdan çıkın ve rahatlatıcı bir şeyler yapın. Sakinleştirici müzik okuyun veya dinleyin. Yorgun olduğunuzda yatağınıza dönün. Gerektiği kadar tekrarlayın ancak uyku programınızı ve uyanma saatinizi korumaya devam edin.

2. Yediğinize ve içtiğinize dikkat edin

Yatağa aç veya tok gitmeyin. Özellikle yatmadan birkaç saat önce ağır veya aşırı miktarda yemekten kaçının. Rahatsızlık sizi ayakta tutabilir.

Nikotin, kafein ve alkol de akşam saatlerinden itibaren tüketilmemelidir. Nikotin ve kafeinin uyarıcı etkilerinin ortadan kalkması saatler alır ve uykuyu etkileyebilir. Alkol ilk başta uykunuzu getirse de gecenin ilerleyen saatlerinde uykunuzu bozabilir.

3. Huzurlu bir ortam yaratın

Odanızı serin, karanlık ve sessiz tutun. Akşamları ışığa maruz kalmak uykuya dalmayı daha da zorlaştırabilir. Yatmadan hemen önce ışık yayan ekranların uzun süre kullanılmasından kaçının. İhtiyaçlarınıza uygun bir ortam oluşturmak için odayı karartan gölgelikler, kulak tıkaçları, vantilatör veya diğer cihazları kullanmayı düşünün.

Yatmadan önce banyo yapmak veya rahatlama teknikleri kullanmak gibi sakinleştirici aktiviteler yapmak daha iyi uykuyu teşvik edebilir.

4. Gündüz uykularını sınırlayın

Uzun gündüz uykuları gece uykusunu etkileyebilir. Şekerlemeleri bir saati geçmeyecek şekilde sınırlayın ve günün geç saatlerinde şekerleme yapmaktan kaçının.

Ancak geceleri çalışıyorsanız, uyku borcunuzun telafi edilmesine yardımcı olmak için işten önceki gün geç saatlerde kestirmeniz gerekebilir.

5. Günlük rutininize fiziksel aktiviteyi dahil edin

Düzenli fiziksel aktivite daha iyi uykuyu teşvik edebilir. Ancak yatma saatine çok yakın bir zamanda aktif olmaktan kaçının. Her gün dışarıda vakit geçirmek de faydalı olabilir.

6. Endişelerinizi yönetin

Yatmadan önce endişelerinizi veya stresinizi çözmeye çalışın. Aklınızdan geçenleri not alın ve yarına bırakın.

Stres yönetimi yardımcı olabilir. Organize olmak, öncelikleri belirlemek ve görevleri devretmek gibi temel bilgilerle başlayın. Meditasyon aynı zamanda kaygıyı da hafifletebilir.

Daha iyi uyumak için 6 yöntem!

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın