Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Güncel Haberler
İstanbul
AÇIK
29°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Haber Sağlık Covid-19 yaptı: Miyop Vakalarında Artış Yaşanıyor!

Covid-19 yaptı: Miyop Vakalarında Artış Yaşanıyor!

Covid-19 pandemisinin çocukların görmesini olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Yapılan uluslararası araştırmalara göre evde uzun süre kalan çocukların gözbebeklerinin şeklinin değiştiği belirlendi.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Covid-19 yaptı: Miyop Vakalarında Artış Yaşanıyor!
Okunma Süresi: 2 dk

Miyop Salgını Dünyayı Etkisi Altına Alıyor

Uluslararası araştırmalar, dünyayı etkisi altına alan miyop salgınının Covid-19 pandemisinden kaynaklandığını gösteriyor. Yapılan Araştırmada, açık havada geçirilen zamanın artan miyop vakalarına karşı en etkili çözüm olduğu vurgulanırken, bilim insanlarının miyop rahatsızlığını tersine çevirmek için yaptığı çalışmalara da değinilmektedir.

Covid-19 Pandemisinin Etkileri: "Kısa Görme Uyumu"

Avrupa ve Asya'dan üniversitelerin katılımıyla gerçekleştirilen kapsamlı bir araştırmada, pandeminin çocukların öğrenme ve görme biçimini değiştirdiği belirtilmektedir. Pandemi sürecinde çocukların ekranlara maruz kalma sürelerinin artmasıyla miyop vakalarının çoğalması arasında bağlantı kurulmaktadır. Araştırmada, çocukların gözbebeklerinin kısa görme görevlerine uyum sağlamak için anatomik olarak nasıl değiştiği üzerinde durulmaktadır.

Kalıcı Körlük Riski ve Miyop Artışı

Araştırmalar, dünya genelinde miyop vakalarının hızla arttığını ve 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yarısının miyop olabileceğini öne sürmektedir. Covid-19 salgını öncesinde miyop oranlarının hızla yükseldiği ve pandemi sonrasında da bu artışın devam ettiği belirtilmektedir. Miyopun göz sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri arasında retina dekolmanı, makula dejenerasyonu ve kalıcı körlük riski de bulunmaktadır.

Açık Hava Etkinliklerinin Önemi ve Çözüm Yolları

Araştırmacılar, miyop artışını engellemenin basit bir çözüme bağlı olduğunu belirtiyor. Çocukluk döneminde daha fazla açık hava etkinliği yapmanın göz yapısındaki değişiklikleri olumlu yönde etkileyebileceği vurgulanmaktadır. Ayrıca, dünya genelinde yapılan çalışmalar, günde yaklaşık bir saat daha fazla açık havada vakit geçirmenin uzağı görememe olasılığını azaltabileceğini göstermektedir.

Göz doktoru Levent Akçay ise pandemi döneminde miyop artışına ilişkin farklı bir bakış açısı sunarak, genetik faktörlerin ve yakın okuma alışkanlıklarının da miyop gelişiminde etkili olduğunu ifade etmektedir. Akçay'a göre, pandemi sürecinde insanların sağlık konusunda daha duyarlı hale gelmeleri, miyop rahatsızlığının daha fazla fark edilir hale gelmesine neden olmuştur.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Yolcu Otobüsü ile Tır Çarpıştı: 2 Ölü 30 yaralı var!

Yolcu Otobüsü ile Tır Çarpıştı: 2 Ölü 30 yaralı var!

Sponsorlu bağlantılar