COVID-19 aşısı adet döngüsünü etkiler mi?

Pandemi sona erse de, halen Covid-19 aşısı yan etkileri bildiriliyor. Peki, bu aşılar kadınlarda adet döngüsünü nasıl etkiliyor?

COVID-19 aşısı adet döngüsünü etkiler mi?

Covid-19 aşısı yan etkileri pandemi sonra erdikten sonra bile halen araştırılmaya devam ediliyor. Peki, koronavirüs aşısını yaptıran kadınlarda adet döngüsü nasıl etkileniyor? İşte çarpıcı veriler!

COVID-19 AŞISI KADINLARDA ADET DÖNEMİNİ NASIL ETKİLİYOR?

2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgınının başlangıcı oldu. Dünya çapında yüz milyonlarca insanı etkileyen Covid-19 pandemisi, iki üç yıl boyunca ağır hastalıklara ve ölümlere yol açtı. Salgın döneminde koronavirüse karşı geliştirilen aşıların yan etkileri büyük bir araştırma konusu olmuştu. Bugünlerde, Covid-19 aşısının özellikler kadınlarda adet dönemlerini nasıl etkilediği gündem konusu oldu. Peki, Covid-19 aşısı yan etkileri arasında adet döngüsünü bozmak da var mı?

Vaccine Journal'da yayınlanan yeni bir makale, COVID-19 aşısının adet döneminde anormalliklere yol açabildiğinden bahsetti. Aşı olduktan sonra daha uzun, daha ağır-ağrılı ve düzensiz adet dönemleri yaşadıklarını belirten çok sayıda kadın olmuştur. Hatta menopozda olan birçok kadın da imkansız olmasına karşın, aşı olduktan sonra kanamalarla karşılaştığını ifade etmiştir.

Koronavirüs hastalığını önlemek için yaptırılan aşıların uyandırdığı bağışıklık tepkisi; endokrin ana bez, hipotalamus ve bağlantılı hipofiz-yumurtalık ekseni üzerinde kısa vadeli bir etki üretmektir. Covid-19 aşısı yan etkilerinden biri de maalesef adet döneminin uzaması, daha fazla kanama ve ağrıdır.

Aşının markası fark etmeksizin (BionTech, SinoVac vb.) birinci veya ikinci dozdan sonra pek çok kadın adet sorunları ile uğraşmaya başladığını belirtmiştir. Düzensiz adet döngüsü vakalarında yüzde 15'lik bir artış gözlenmiştir.

COVID-19 aşısı adet döngüsünü etkiler mi?
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın