Arı Sütü (Royal Jelly) Nedir, Ne İşe Yarar? Arı Sütü Nasıl Tüketilmelidir?

Arı sütü nedir, ne işe yarar? Arı sütü faydaları nelerdir ve nasıl tüketilmelidir? İşte, Royal Jelly olarak da geçen arı sütü hakkında tüm merak edilenler!

Arı Sütü (Royal Jelly) Nedir, Ne İşe Yarar? Arı Sütü Nasıl Tüketilmelidir?

Arı sütü nedir, ne işe yarar? Arı sütü faydaları nelerdir ve nasıl tüketilmelidir? İşte, Royal Jelly olarak da geçen arı sütü hakkında tüm merak edilenler!

Arı sütü, bal arılarının larvaları ve gelişmekte olan kraliçe arıları beslemek için salgıladığı sarımsı beyaz bir maddedir. Bal arısı sütü, apilak veya kraliçe arı jölesi olarak da adlandırılır. İnsanlar ayrıca arı sütünü besin takviyesi olarak tüketir ve arı sütünü topikal kremlerde kullanırlar.

Arı sütü yağ asitleri, proteinler ve B vitaminleri içerir. Bazı araştırmalar, bu takviyenin kan şekerini, yüksek kolesterolü ve menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Diğer çalışmalar, arı sütü tüketmenin yaşam süresini uzattığını ve sağlıklı yaşlanmayı mümkün kıldığını gösteriyor.

Arı Sütünün Faydaları

Araştırmacılar arı sütünün iltihap önleyici, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu buldu. Arı sütü, cildin su tutmasına yardımcı olduğu için nemlendirici kremlere sıklıkla eklenir. İşte arı sütü faydaları!

 1. Kan Şekerinin Düzenlenmesine Yardımcıdır.
 2. Yüksek Kolesterolü Azaltabilir.
 3. Adet Öncesi Sendromu (PMS) ve Menopoz Belirtilerini Azaltabilir.
 4. Kemoterapinin Yan Etkilerini Azaltabilir.

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütü taze olarak tüketilebildiği gibi kapsül veya yumuşak jel şeklinde hap şeklinde de alınabilir. Kapsüller veya yumuşak jeller genellikle jelatin, yağ veya gliserin ile dondurularak kurutulmuş arı sütü içerir. Arı sütü ayrıca sıklıkla kozmetik nemlendirici kremlere ve C vitamini ve bal içeren bağışıklık sağlığı takviyelerine de eklenir.

Royal Jelly - Arı Sütü takviyeleri sabah veya akşam yemekle birlikte veya yemeksiz olarak alınabilir. Araştırmalar sınırlı olsa da, insanlar üzerinde yapılan klinik deneylerde en iyi sonuçları elde etmek için genellikle katılımcıların sekiz haftadan üç aya kadar arı sütü almaları gerekmektedir.

Arı Sütü Güvenli mi?

Arı sütü, yutulduğunda veya kozmetik kremlere topikal olarak uygulandığında genellikle güvenli kabul edilir. Ancak hamile veya emzirme döneminde arı sütünün kullanılması önerilmez. Çocuklarda kullanılması da önerilmez.

Bal ve arı sokmasına alerjisi olan kişiler de arı sütünden uzak durmalıdır. Arı sütü, bal arısı zehri ve balda bulunan ve alerjik reaksiyonlara neden olabilen benzer alerjik maddeler içerir.

Ayrıca, arı sütüne karşı nadir görülen alerjik reaksiyonlar, astım ve egzama gibi atopik hastalıkları (aşırı tepkisel bağışıklık tepkisiyle ilgili koşullar) olan kişilerde daha sık görülür.

Arı Sütünün Yan Etkileri

Çoğu insan arı sütü alırken yan etkiler yaşamaz. Ancak arı sütü tüketmek aşağıdaki gibi yan etkilere neden olabilir:

 • Karın ağrısı
 • Mide rahatsızlığı
 • Kanlı dışkı
 • Öksürük
 • Deri döküntüsü

Arı sütüne alerjisi olan, astımı olan, bal veya arı sokmasına alerjisi olan kişiler de alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Arı sütüne karşı alerjik reaksiyonlar şiddetli olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirebilir.

Alerjik reaksiyonun belirtileri şunlardır:

 • Kaşıntı
 • Kurdeşen
 • Cilt kızarıklığı
 • Boğaz şişmesi
 • Hırıltı
 • Nefes darlığı
 • Göğüste sıkışma
Arı Sütü (Royal Jelly) Nedir, Ne İşe Yarar? Arı Sütü Nasıl Tüketilmelidir?

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın