adplus-dvertising

Sağlık Bakanlığı’ndan tanı koyan yeni uygulama: Neyim Var?

Türkiye’de her gün yaklaşık 2 milyon kişi sağlık kuruluşlarında muayene oluyor. Bunların yüzde 6’sı ise yanlış bölüme başvuruyor. Sağlık Bakanlığı bu durumu engellemek amacıyla yapay zeka destekli “Neyim Var” uygulamasını geliştirdi. Uygulama ile hastaların şikayetlerine yönelik tanı tahminleri ve gitmeleri gereken poliklinik bildiriliyor.
Takip et
Sağlık Bakanlığı’ndan tanı koyan yeni uygulama: Neyim Var?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Baş ya da karın ağrısı, kalp çarpıntısı veya hareket kısıtlılığı. Yapay zeka, şikâyete göre tanı koyuyor ve hastayı doğru polikliniğe yönlendiriyor.

Sağlık Bakanlığı, yapay zeka destekli “Neyim var” uygulamasını geliştirdi. Neyimvar.gov.tr adresinden girilen uygulama ile hastalar şikayetlerine göre tanı tahminleri yapılıp, doğru sağlık kuruluşuna yönlendiriliyor. Uygulamaya giren hastalar, ana şikayetlerinin ne olduğunu bir kaç farklı yolla belirtebiliyor.

Uygulamaya giren hastaların karşısına şikayetlerini girebilecekleri metin kutusu ya da şikayete konu olan bölgeyi gösterecekleri 3 boyutlu insan figürü çıkıyor. Örneğin baş ağrısından şikayetçisiniz. Şikayetinizi belirliyorsunuz ve süreç işlemeye başlıyor.

Bir sonraki aşamada hastaya, ilettiği ana şikayetle ilgili sorular yöneltiliyor. Hastanın bu sorulara verdiği cevaplar, önceden geçirdiği rahatsızlıklar ve yaptırdığı tahliller uygulamadaki yapay zeka tarafından değerlendirilerek muhtemel tanı belirleniyor.

Uygulamanın son aşamasında hastaya gitmesi gereken poliklinik öneriliyor ve randevu alabilmesi için Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne yönlendiriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.