Sağlık Bakanlığı bütün şehirlerde mutasyon virüs alarmı verdi! Tedbirler artıyor…

Sağlık Bakanlığı, 76 kentte 41 bin 552 kişide belirlenen mutasyonlu virüse karşı tedbirleri arttırdı. Tüm illeri uyaran bakanlık, alınması gereken tedbirleri tek tek anlattı.
Takip et
Sağlık Bakanlığı bütün şehirlerde mutasyon virüs alarmı verdi! Tedbirler artıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 önlemlerine yönelik sağlık kuruluşlarına önlem genelgesi gönderdi. Genelgede, işyerlerinde Yaşam Eve Sığar (HES) kodu kullanımının teşvik edilmesi, işyerlerinde vaka yahut temaslı kişilerin zamanında belirlenebilmesi için filyasyon ekipleri ile işyeri hekimi ve işveren arasındaki işbirliğinin artırılması istendi. Sağlık Bakanlığı, 76 kentte 41 bin 552 kişide belirlenen mutasyonlu virüse karşı tedbirleri arttırdı, yeni COVID-19 önlemlerini bir genelgeyle açıkladı.

İşte genelgenin detayları:

“Ziyaret ve toplanmaların engellenmesine yönelik mesajlar medya ve sosyal medya kanalları kullanılarak, camilerde hutbeler yoluyla, muhtarlar ve toplumdaki kanaat önderleri vasıtasıyla anlatılacak. Kamusal alanların girişinde (Banka, PTT, market, pasaj, işhanı, AVM ve pazar gibi) içeride aynı anda bulunabilecek kişi sayısını gösteren tabela asılacak.

Mahallelerde denetim

Bütün kamusal alanlarda, işyerlerinde, toplu olarak bulunulan alanlara girişte HES kodu sorgulaması yapılacak. Bütün kamu ve özel hastaneler pandemi hazırlık planlarını tekrardan değerlendirecek. Okullar denetlenecek. Mahalle denetim ekiplerine ait ilçe planları ve çalışmaları değerlendirilecek ve mahalle atak hızı yüksek olan bölgelerde denetim sıklaştırılacak.”

Suriyeliler izlenecek

“Suriyeli misafirlerin yoğun olarak bulunduğu yerleşim yerlerinde vaka sayıları, sağlık kuruluşlarına müracaat ve alınan numune sayıları ve pozitiflik yüzdeleri ile yaklaşık temaslı sayıları yakından takip edilecek.”

Mutant virüsler araştırılacak

“İllerde virüste oluşabilecek yapısal değişikliklerin zamanında fark edilebilmesi maksadıyla rastgele seçilen numunelerde mutasyonun tespitine yönelik analizin yapılması sağlanacak.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.