Sağlık Bakanlığı BioNTech 3. doz aşı için harekete geçti!

2 doz BioNTech aşısı olanlarda 3’üncü dozun ne zaman yapılacağıyla alakalı yeni bir gelişme meydana geldi. Sağlık Bakanlığının milyonlarca vatandaşın antikor seviyesini ölçtüğü ve kimin ne zaman açı olacağını önümüzdeki günlerde açıklayacağı öğrenildi.
Takip et
Sağlık Bakanlığı BioNTech 3. doz aşı için harekete geçti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BioNTech aşısında hatırlatma dozunun ne zaman yapılacağı henüz netlik kazanmamışken, Sağlık Bakanlığının bu konuyu Bilim Kuruluna taşıyacağı öğrenildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı sonrası hatırlatma dozuyla alakalı açıklamalarda bulunmuş ve 2 doz mRNA aşısı olanların 3’üncü doza ne zaman ihtiyaç duyacağına ilişkin şu bilgileri vermişti:

NE ZAMAN İHTİYAÇ DUYULACAK?

2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci doz üstünden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir. Bunun en mühim örneklerinden biri 18 yaş üstü nüfusunun hepsini aşılamış bulunan İsrail’de 2. doz uygulamasından 6 ay sonra vaka sayılarının hızla artış göstermesidir. Ortalama 8 milyon nüfusta günlük 10 bin civarında vaka görülmesi, bizim nüfusumuza oranlandığında günde 100 bin vakaya karşılık gelmektedir. Türkiye’de hatırlatma dozu ihtiyacı belirlenerek uygulamaya erkenden başlanmış, olası 100 bin vakalık etki 20 bin civarında günlük vaka ile sınırlanmıştır.

NE ZAMAN YAPILACAK?

3’üncü dozun ne zaman yapılacağıyla iligli tarih henüz netleşmemişken, Sağlık Bakanlığının çalışmaları hızlandırdığı öğrenildi. Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre Bakanlık, milyonlarca vatandaşın antikor seviyesini ölçtü. Bu çalışma sonrası kimlere ne zaman aşı yapılacağı ortaya çıkacak. Öte yandan aşı tarihinin çalışmayla bağlantılı olarak yaş, cinsiyet ve bağışıklık vaziyetine göre değişiklik gösterebileceği öğrenilirken, bakanlığının önümüzdeki günlerde açıklamayı yapacağı aktarıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.