Sağlık Bakanlığı bebeğe yanlışlıkla Kovid-19 aşısı yapıldığı doğruladı!

Sağlık Bakanlığı, ‘Bebek ve çocuklara kızamık yerine Kovid aşısı yapılıyor’ diyen Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün açıklamalarını ‘amacını aşan, talihsiz’ olarak nitelendirdi ve hakkında soruşturma başlattı. İzmir’de bir bebeğe yanlışlıkla Kovid-19 aşısı uygulandığını doğrulayan bakanlık, bununla alakalı soruşturmanın da sürdüğünü bildirdi.
Takip et
Sağlık Bakanlığı bebeğe yanlışlıkla Kovid-19 aşısı yapıldığı doğruladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün “Aile Sağlığı Merkezleri’nde bebek ve çocuklara yanlışlıkla Kovid-19 aşısı uygulandığı” açıklaması kamuoyunda ve sağlık camiasında büyük münakaşaya yol açtı. İzmir Tabip Odası’nın hakkında inceleme başlattığı Kurugöl’ün iddiasına ilişkin Sağlık Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. Bakanlık açıklamasında İzmir’de bir vaka doğrulanırken, sistem uyarısı ve alakalı personelin tutanağı doğrultusunda olayla alakalı soruşturma yürütüldüğü, Kurugöl’ün, “amacını aştığı tahmin edilen talihsiz açıklamaları” üstüne yeni bir soruşturma daha başlatıldığı duyuruldu.

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, önceki gün katıldığı bir televizyon programında münakaşa oluşturan açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Kurugöl, NTV’de yaptığı açıklamada, yanlışlıkla 6 aylık bebeklere kızamık yahut hepatit B gibi aşılar yerine Kovid-19 aşısı yapıldığını söyledi. Bu vaziyetin bebeklerde hiçbir yan etkisinin olmadığını, hatta antikor sağladığını ifade etti.

Bu konudaki neticelerin ise meşhur bir tıp dergisinde yayınlanacağını belirten Prof. Dr. Kurugöl’ün ifadeleri üstüne özellikle aşı karşıtları, çocukların denek olarak kullandığını iddia ederek, #zaferkurugöltutuklansın etiketiyle çok sayıda mesaj paylaşmaya başladı. Prof. Dr. Kurugöl gene aynı televizyon kanalına canlı bağlanarak, konuya açıklık getirdi. Bir aylık bir bebeğe, 1 Temmuz’da, İzmir dışında bir Aile Sağlığı Merkezi’nde, hepatit B yerine Kovid aşısı uygulandığını belirtti. Bebeğin takibi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirildiğini söyleyen Kurugöl, konunun yargıya intikal ettiğini, sağlık il müdürlüğünün bilgisi dahilinde olduğunu ve soruşturulduğunu ifade etti

Şu anda 4 aylık olduğu söylenen bebeğin kalp ve böbrek fonksiyonlarının ve laboratuvar tetkiklerinin yakından izlendiğini söyleyen Kurugöl, şunları kaydetti:

“Yapan kişiler de gizlemiş değiller. Bilerek yapmadılar. Bebeğin başına bir şey gelmesin diyerek izledik. Her gün kontrole geldi. Hiçbir şey bulamadık. Antikoruna baktık, yanıtı iyi. Tamamen sağlıklı. Hiçbir olumsuzluk olmadı.

Aile bilinçli öbür aşıları yapmaya devam ediyor. Benim vurgulamak istediğim şudur, küçük bir bebekte bile Kovid-19 aşısı yaptığınızda yan etki ortaya çıkmıyor. Çocuklarda, insanlarda aşılama çok mühimdir. 104 milyon doz Kovid-19 aşısı içinde meydana gelen münferit bir olay. Aile sağlığı merkezlerinde milyonlarca kişiye aşı yapılıyor. Öyle büyük bir hizmet veriyorlar ki onların hizmetlerini yok saymak bu şekilde münferit bir olayla aşılamayı ve aşı yapan kurumları karalamak bence vicdansızlıktır.”

İddiayla alakalı Sağlık Bakanlığı’ndan dün bir açıklama yapıldı. Açıklamada “Zafer Kurugöl’ün bebeklere yanlış aşılar yapıldığına ilişkin iddiaları kabul edilemez” denerek, şu ifadelere yer verildi:

“Mevcut aşı güvenliği alt yapımızın bu tür iddiaları haklı çıkarması mümkün değildir. İddianın kaynağı hakkında Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır. Bakanlığımız kuvvetli ve güvenli bir aşı takip sistemine sahiptir. Bakanlık deposundan çıkıştan alakalı kişiye uygulanışına kadar tüm süreç, barkodla dijital olarak takip edilmektedir. Bu konuda dünyada en kuvvetli alt yapıya ve en tecrübeli sağlık personeline sahip ülkelerin başında geliyoruz. Bilhassa birinci basamak sağlık kuruluşlarımız bu hususta titizlikle ve fedakârca yaygın aşılama programlarını başarıyla yürütmüşlerdir.

Soğuk zincirin kırılması, sistemde herhangi bir aksama olması, aşamalardan herhangi bir düzeyde hata yapılması halinde sistem otomatik olarak uyarı vermekte ve lüzumlu araştırmalar yapılarak önlemler alınmaktadır. İlgililer hakkında soruşturma yapılmaktadır. İzmir ilimizde hatalı aşı uygulamasına ilişkin, sistem uyarısı ve alakalı sağlık personelimizin tutanağı üstüne bir soruşturma yürütülmektedir. Hastanın sağlık vaziyeti ile alakalı olumsuz bir vaziyet yoktur. Yakın takibi devam etmektedir. İlgili öğretim mensubunun amacını aştığını tahmin ettiğimiz talihsiz açıklamaları üstüne Bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır.”

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı konu hakkında inceleme başlattıklarını söyleyerek, “Fakat bu şekilde bir vaziyet mümkün görünmüyor” şeklinde konuştu. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Yusuf Eryazgan, Milliyet’e “Aile hekimliklerinde yanlışlık yapılması imkânsız” şeklinde konuştu. AHEF’ten yapılan yazılı açıklamada ise, aşıların 10 senedir barkod ile takip edildiği, bakanlık deposundan çıkışı ile kişiye uygulandığı ana kadar tüm transfer sürecinin barkod kontrolünde olduğu vurgulanarak şu şekilde dendi:

“Barkod sayısı-aşı sayısı arasında uyumsuzluk olduğu an lüzumlu araştırmalar yapılır ve ilgililer hakkında soruşturma açılır. Şuana kadar yürütülen bu şekilde bir soruşturma tespit edilmemiştir. Kovid-19 aşıları uygulama öncesi ayrı barkod, ‘aşıla’ denen ayrı ve özel bir programa tabidir. Yaş grubu açılmadan barkod okunmaz ve aşı sayısı barkod sayısı her gün karşılaştırılır. Aile sağlığı merkezlerinde 15 senedir aşı yapılıyor. Her aşı ayrı kutu ve renktedir. 15 senelik tecrübe ile biz aile hekimligi çalışanları, Sağlık Bakanlığı’nda aşı ile alakalı eğitim veren sağlık profesyonelleriyiz. Bu Şekilde bir hata kesinlikle yapılmaz.”

İzmir’de 3 ay önce Hepatit-B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech Kovid-19 aşısı yapılan 1 aylık bebeğin ailesi suç duyurusunda bulundu. Ailenin avukatı Dilek Güzel, “Tıbbi müdahalenin hukuka ve meslek kurallarına aykırı olarak, lüzumlu özen gösterilmeksizin yapılmasında kusur ve ihmali bulunanlar hakkında lüzumlu soruşturmanın yapılarak cezalandırılmalarını talep ettik. Bebeğe bu işlemi yapanlarla alakalı yasal süreç başlattık” ifadelerini kullandı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün açıklaması üstüne bilim insanlarını, sağlık çalışanlarının emeklerini hiçe sayan ve aşı tereddüdüne yol açan açıklamalardan geri durmaya çağırdı. Sağlık çalışanlarının gerek bebeklik-çocukluk çağı, okul ve erişkin aşıları gerekse pandemi dönemi Kovid-19 aşılarının uygulanmasında yoğun emek harcadıklarını söyleyen TTB, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Aklın ve bilimin gösterdiği doğruları eksiksiz uygulamaya çalışan başta birinci basamak ve bütün sağlık çalışanları olarak, Dr. Zafer Kurugöl’ün açıklamalarını hayretle karşıladığımızı ve sağlık için verdiğimiz çabaların böyle heba edilmesini hak etmediğimizi belirtiyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.