adplus-dvertising

Sağlık Bakanı Koca’dan koronavirüs uyarısı: Vaka artışı 40 katına çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış vaziyette. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O manada ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.
Takip et
Sağlık Bakanı Koca’dan koronavirüs uyarısı: Vaka artışı 40 katına çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Avrupa’daki dalganın Türkiye’de 4-5 hafta önce görülmeye başlandığını ifade eden Koca, “Şu dönem günlük vaka sayısında Almanya, İtalya, Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde yüz binleri geçen vakalar görüyoruz. Biz de ise giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışı ile beraber hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış vaziyette. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O manada ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Vatandaşların bu dönemde, hatırlatıcı güncel dozlarını mutlaka yaptırmaları çağrısı yapan Koca, “Özellikle 50 yaş üzeri, kritik, riskli olan vatandaşlarımızın aşıyı hassasiyetle uygulamalarını önemsiyoruz. Bir de gene riskli, 50 yaş üzeri, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz. Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın Turkovac aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız oldukça etkili. Neticelerinden memnunuz. Turkovac tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim. Bugüne özel değil bu, salgında, bu pandemide bizim elde ettiğimiz bir netice, bir kazanım olduğunu görüyoruz. Kalabalık ortamlarda riskli isek maskeyi takmamız gerektiğini, eğer kendimizde üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi mevcut ise başkasına bulaştırmamak için maskeyi zaten takmak gerektiğini biliyoruz” açıklamasında bulundu.

Riskli olan kişilerin eğer bir belirti varsa erken dönemde testlerini yaptırıp, pozitiflik vaziyetinde ek hastalığı varsa ilaca başlamasının söz konusu olabileceğini ifade eden Koca, “Dolayısıyla elimizde ilacımız var, aşımız var. Kişisel önlemlere uyarak covidle yaşamayı artık öğrendik. Covid bitti mi? Bitecek mi? Bitmeyecek. Bir influenza gibi düşünün. Zaten son zamanda de belirtileri grip benzeri seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateşle seyrediyor ve beraberinde de kas ağrılarını görüyoruz. Ağır influenza tablosu gibi gelişiyor. Ama ek hastalığı olanlarda bu belirtiler daha belirgin, hastaneye yatışa kadar giden neticelere sebep olabiliyor. Onun için biraz daha dikkatli olmamız gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Koca, yeni yoğun bakımlar açılmasının söz konusu olup olmadığı sorusuna ise şu yanıtı verdi:
“Hayır, şu an yenilerin açılması gibi bir vaziyet yok. Panik havası yok, ama biz bundan sonra önlemlere devam ederek covidle beraber nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Tekrardan kapatma ve benzeri vaziyetler olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, önlemlere devam.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.