Sağlık Bakanı Koca’dan dikkat çeken mutant virüs açıklaması!

Mutant virüslerin yayılım hızını arttırdığına dikkat çeken Sağlık Bakanı Koca, “76 ilimizde 41 bin 488 İngiltere mutantı, 9 ilimizde 61 Güney Afrika mutantı, 1 ilimizde 2 California-NewYork mutantı ve 1 tane de Brezilya mutantı belirlenmiştir” şeklinde konuştu.
Takip et
Sağlık Bakanı Koca’dan dikkat çeken mutant virüs açıklaması!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı yazılı açıklamada özetle şunları kaydetti:

“Hastalığın ülkemizdeki seyri bütün dünyada olduğu gibi yüksek sayıda kişiye virüsün hızla bulaştığı ve önlemlerle kontrol altına alındığı dalgalar biçiminde kendisini hissettirdi. Salgını kontrol altına aldıkça daha fazla eski günlerin özlemi ile hareket ederken hastalık can yakmaya başlayınca mecburi olarak önlemlere sarılmakla geçti günler. Bu sebeple bazı dönemler neden eskiye dönmüyoruz sesleri, bazı dönemlerde ise neden daha fazla kapanmıyoruz sesleri yükseldi. Bunun maalesef bilimsel bir tecrübesi ve tek doğrusu yok.

MUTANT VİRÜSLER ARTIYOR

Bütün önlemlere karşın, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yayılım hızlı bir seyir izlemektedir. Mutant virüsler yayılım hızını arttırmıştır. Her ne kadar bu artış hastanelere yatışları paralel biçimde etkilemese de çok vaka çok hasta potansiyelini barındırıyor. Hızlı yayılan mutantlar görece daha hafif seyretse de çok bulaştıkları için korumamız gereken bünyelere de daha hızlı ulaşıyor. Alınan bütün önlemlere karşın maalesef gün geçtikçe mutant virüsler bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de artmaktadır.

TEDBİR VE AŞI

Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41 bin 488 B.1.1.7 (İngiltere) mutantı, 9 ilimizde toplam 61 B.1.351 (Güney Afrika) mutantı, 1 ilimizde 2 B.1.427 (California-NewYork) mutantı ve 1 tane de P.1 (Brezilya) mutantı belirlenmiştir. Bu hızlı bulaşan varyantlara karşı halen tedbirden ve aşıdan başka silahımız yok. Bu silahlarımızın yetersiz olduğu manasına asla gelmiyor. Fakat her ikisinin de zorlukları var. Aşı için küresel bir tedarik güçlüğü, önlem için de bir senenin verdiği yorgunluk var. Hep beraber el ele bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum.

HASSAS DAVRANMALIYIZ

1 Mart itibariyle kontrollü ve kademeli normalleşme dönemine geçtik. Son hafta verileri, ülke genelinde tedbirli hayat ile alakalı daha hassas davranmamız gerektiğine işaret ediyor. Aşı tedariki ve uygulama performansımız ile alakalı, küresel şartların bütün engellerine karşın aşı üretme kapasitesi erken devreye girmiş ülkelerle rekabet eder vaziyetteyiz. Aşı tedarikine paralel olarak bu performansımız bazı dönemler yavaşlasa da artarak devam edecektir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.