adplus-dvertising

Sağlık Bakanı Koca: “Önümüzdeki en büyük küresel tehdit, beslenme ve gıda güvenliğidir”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst karar alma organı olan 75. Dünya Sağlık Asamblesi’nde (DSA) genel kuruluna hitap eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Enerji ve ticaret gibi sağlığın da problemlerin çözümünde etkili bir araç olduğunu kabul etmek zorundayız” ifadelerini kullanarak, “Rusya-Ukrayna çatışmasında Türkiye, ilaç ve tıbbi malzeme başta olmak üzere insani yardım kuvvetini bölgeye yönlendirmiştir” şeklinde konuştu.
Takip et
Sağlık Bakanı Koca: “Önümüzdeki en büyük küresel tehdit, beslenme ve gıda güvenliğidir”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleştirilen DSÖ’nün en üst karar alma organı olan 75. Dünya Sağlık Asamblesi (DSA) Genel Kurulu’na katıldı. Koca, DSA Genel Kurulu’na hitabında, “Öncelikle, sizlerle tekrardan yüz yüze buluşabilmenin verdiği memnuniyeti dile getiriyor ve hepimize başarılı bir asamble diliyorum. Son dönemde uluslararası toplum peş peşe iki öngörülemeyen felaketle karşı karşıya kalmıştır: Pandemi ve Ukrayna’da meydana gelmekte olan büyük insani kriz” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Koca: “Önümüzdeki en büyük küresel tehdit, beslenme ve gıda güvenliğidir”

“Biz sağlıkçıların rolü, çatışmaların doğurduğu olumsuz etkilerle mücadeleden çok daha öte olmalıdır”

Her iki vaziyette da sağlığın uluslararası ilişkilerin vazgeçilmez bir bileşeni olduğunu açıkça ortaya koyduğuna değinen Koca, “Bugün geldiğimiz noktada enerji ve ticaret gibi sağlığın da problemlerin çözümünde etkili bir araç olduğunu kabul etmek zorundayız. Fakat bu noktada bir samimiyet testine de ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Biz sağlıkçıların rolü, çatışmaların doğurduğu olumsuz etkilerle mücadeleden çok daha öte olmalıdır. Bizim insan sağlığı temelindeki duruş ve kararlılığımız, telafiden ziyade caydırıcı bir unsur olmalıdır” şeklinde konuştu.

“Pandeminin ilk gününden itibaren bütün gözler Dünya Sağlık Örgütü’ne çevrildi”

Sağlık Bakanı Koca: “Önümüzdeki en büyük küresel tehdit, beslenme ve gıda güvenliğidir”

Covid-19 salgını ve Ukrayna’daki savaşın bütün dünyaya insanı odağa alan bir yaklaşımın ve uluslararası dayanışmanın önemini gösterdiğini vurgulayan Koca, “Sağlık söz konusu olduğunda çıkar ve tahakküm çabalarının terk edilmesi gerektiği, aksine bir tutumun doğrudan insan yaşamına mal olduğu bir defa daha anlaşıldı. Pandeminin ilk gününden itibaren bütün gözler Dünya Sağlık Örgütü’ne çevrildi. DSÖ tarihinde belki de ilk defa bu kadar büyük bir alaka ve sorumlulukla karşı karşıya kaldı” şeklinde konuştu.

“Zaman zaman bu çabaları gördük ve takdir ettik fakat yeterli olmadığını bugün bu platformda konuşmamız gerekiyor”

Bakan Koca, “Doğal olarak DSÖ’nün bu süreçte dünyadaki her milletin ve bireyin sağlık hakkını koruması beklenmiştir. Öte Yandan bilgiye, ilaca, aşıya, sağlık hizmetine erişimde adaletin sağlanmasında liderlik yapması da beklenmiştir. Evet, zaman zaman bu çabaları gördük ve takdir ettik fakat yeterli olmadığını bugün bu platformda konuşmamız gerekiyor. Halk sağlığı acil vaziyetlerinde, fikri mülkiyeti düzenleyen daha insan temelli somut adımları hızla atmamız gerektiğine inanıyorum. Covid-19 pandemisiyle mücadele süreci, başlangıcından itibaren her bir anıyla üstünde çalışılması gereken bir dersler bütünüdür” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Koca: “Önümüzdeki en büyük küresel tehdit, beslenme ve gıda güvenliğidir”

Türkiye’de 161 ülke ve 14 uluslararası kuruluşa yardım

Türkiye’nin pandeminin ilk gününden itibaren bütün aşamalarda başarıyla geçtiğini ve sağlık sisteminde hiçbir aşamada aksama olmadığına dikkat çeken Koca, “Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sadece kendi vatandaşlarına en üst düzeyde hizmet sunmakla kalmamış; 161 ülke ve 14 uluslararası kuruluşa koruyucu ekipman bağışı, bilgi ve tecrübe paylaşımı ve AVAT aracılığıyla aşı yardımı gibi farklı alanlarda uluslararası dayanışmanın kuvvetli bir örneğini ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

Bakan Koca, “Geldiğimiz noktada kendi geliştirdiğimiz aşımız olan Turkovac’ın uluslararası dayanışmanın bir parçası olması için de aynı niyeti taşımaktayız” ifadelerini kullandı.

“Rusya-Ukrayna çatışmasında Türkiye, ilaç ve tıbbi malzeme başta olmak üzere insani yardım kuvvetini bölgeye yönlendirmiştir”

Türkiye’nin Ukrayna’daki insani krizin en yakın muhataplarından biri olduğunu söyleyen Koca, “İkisi de komşumuz olan Rusya-Ukrayna çatışmasında Türkiye, ilaç ve tıbbi malzeme başta olmak üzere insani yardım kuvvetini bölgeye yönlendirmiştir. Başta hasta ve yaralıların tahliyesi olmak üzere güvenli bir tıbbi koridorun yaratılması gerekmektedir. DSÖ, başta olmak üzere uluslararası toplumdan bu teklife destek talebimi bildirmek istiyorum. Türkiye tahliye ve tedavi noktasında üstüne düşeni yapmaya hazırdır” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Koca: “Önümüzdeki en büyük küresel tehdit, beslenme ve gıda güvenliğidir”

“Önümüzdeki en büyük küresel tehdit, beslenme ve gıda güvenliğidir”

Pandeminin yarattığı etkiler tamamen ortadan kalkmadan geleceğe ilişkin somut adımlar atılması gerektiğine vurgu yapan Koca, “Önümüzdeki en büyük küresel tehdit, beslenme ve gıda güvenliğidir. Buna yönelik DSÖ’nün bugünden alacağı önlemlerin hayati önemde olduğunu düşünüyorum. Türkiye her zaman, uluslararası müzakere sürecinin yapıcı bir parçası olma gayreti içerisinde olacaktır. DSÖ’nün dayanışma ve hakkaniyet temelinde kuvvetlendirilmesi, yasal bağlayıcı bir pandemi anlaşmasının yaratılması, Uluslararası Sağlık Tüzüğü’nün kuvvetlendirilmesi ve finansal bağımsızlığının desteklenmesi gibi bütün münakaşalara da bu perspektif doğrultusunda yaklaşmaktayız” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.