Sağlık Bakanı Koca: 372 Bin kişi taramadan geçirildi

TBMM'de Koronavirüs gündemiyle düzenlenen özel oturumda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, alınan önlemler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca özel oturumda virüsle ilgili bilgilendirici açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, bugüne kadar 10 binin üzerinde kişiye kronavirüs testi yapıldığını belirterek, yarından itibaren tüm illerde hızlı tanı kitinin kullanılmaya başlanacağını duyurdu.

Yarın hızlı tanı kitinin devreye gireceğini söyleyen Bakan Koca, günde ortalama 10-15 bin test yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak neredeyse tüm dünyaya yayılarak binlerce insanın ölümüne sebep olan ve Türkiye’de de görülen yeni tip Koronavrüs (Kovid-19) ile ilgili milletvekillerini bilgilendiren Bakan Koca, “13 bin 211’i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitemiz söz konusu” bilgisini paylaştı.

Şu anda 18 merkezde testin gerçekleştirilebildiğini ancak kısa zaman içinde tüm büyük şehirlerde testin yapılabilecek konumda olduğunu ifade eden Bakan, milletvekillerine de birlik olma çağrısında bulundu.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bireyleri doğrudan tehdit eden bir risk ortamında mücadeelenin ilk şartı başarı motivasyondur. Her bir arkadaşımı kendi ortamında bu ilkenin lider,i olarak görüyorum. Sizlere Koroanvirüs’ün tarihçesini hatırlatmak istiyorum. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş Koronavirüs olarak tamamlandı. Hastalarda ateş solunum zorluğu ve her iki akciğerde zatüreyle uyumlu durumlar tespit edildi. Vaka bildiren ülkelerin sayısı giderek arttı. Hastalık esas olarak damlacıkla bulaşmaktadır. Kuluçka süresinin azami 14 gün, ortalama 5-6 olduğu gözlemlenmiştir. Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir. Enfesksiyonun yaygın belirtileri ateş öksürük solunum sıkıntısıdır. Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre ölüm hızı yüzde 3,8 olarak bildirilmiştir.

“Laboratuvar sayımızı 25 ilde toplam 36’ya çıkacaktır. Bugün itibariyle 2 vakıf ün.’nin devreye girmesiyle 18 merkezde yapılmaya başlanmıştır. ”

“Riskten koruyucu tedbirleri erkenden aldık. İşe Kooronavirüs bilim kurulunu oluşturmakla başladık. Tüm dünyadan gelen verileri analiz ettik. Avrupa daha vakaların farkına varmamışken ülkemizde rehber çalışmaları başlamıştı. ”

“İran izole etmeyerek virüsün tüm ülkeye yayılmasına sebep oldu. İtalya, Çin’den gelenlerin ülke içinde serbestçe dolaşmasına izin vererek virüsün bütün Avrupa’ya yayılmasına sebep oldu.”

“Tüm uluslararası uçuşları risk görerek 4 milyon 603 bin yolcumuzu termal kameralarla kontrolden geçirdik. Kara hudut kapılarımızda kurduğumuz termal kameralar ile 189 bin yolcudan 103’ü kurduğumuz sahra hastanelerinde gözetim altına alındı.”

“Uçuş yasağının neredeyse tüm Avrupa’yı kapsaması sebebiyle oralarda kalan vatandaşlarımzıı ülkemize getiriyor, 14 gün gözlem altında geçirmelerini sağlıyoruz.

Kovid-19 hastalığı ve benzeri pandemilerle mücadelede Dünya Sağlık Örgütü’nün dikkati çektiği iki nokta var. Kapsamlı bir sağlık sistemi ve bunun beraberinde getirdiği güçlü bir liderliktir. Vatandaşımızın bu sağduyusunu zayıflatmayı hedefleyen bazı kişiler olduğunu da görüyoruz, sosyal medyadaki bazı mesnetsiz iddialar tümüyle ahlak dışıdır. Lütfen bizlere yardımcı olun. Millet temsilcilerine güvenecektir.

KÖTÜ SENARYOYA HAZIRIZ

Vatandaşımızın sağduyusunu zayıflatmayı hedefleyen bazı kişiler olduğunu görüyoruz. Uydurma haberler, sosyal medyadaki mesnetsiz iddialar mücadeleyi zayıflatmaktadır. Hastalığın ülkemizde yayılarak salgın halini alması durumunda, 13 bin 211’i ileri düzeyde toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitemiz söz konusu. Yatak sayımız Avrupa ve OECD ortalaması altında 10 bin kişiye 28 yatak düşmektedir. Olası kötü senaryolara karşı hazırız.

Kendi tanı kitimizi geliştirdik. Laboratuvarımızdaki yerli tanı kiti başka ülkelere de satıldı. Farklı illerimizde bugün itibariyle 18 laboratuvarımızda analiz yapılıyor. Ayrıca önümüzdeki 1-2 gün içinde hızlı tanı kiti devreye girecek. Bütün illerimize vererek planlama yaptığımızı buradan müjdelemek istiyorum. 10 bini aşkın test yaptık. Önümüzdeki günlerde bu sayıyı çok artıracağız. Hedefimiz günde 15 bin kişiyi taramak.

SAĞLIK PERSONELİNE KOLAYLIK SAĞLANMALI

“Hastalığın ülkemizde yayılarak bir salgın halini almasıyla 13 bin 211’i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitemiz söz konusu. Son zamanda art arda açtığımız şehir hastanelerine rağmen yatak sayımız OECD ortalamasının altındadır. Yoğun bakım yatak sayısında ise şanslı durumdayız. ”

“Kendi tanı kitimizi geliştirdik. Amerika’ya 500 bin kit verdik. 7’si İstanbul’da olmak zere farklı illerimizde bugün itibariyle 18 laboratuvarda analiz yapıldığını söylemiştim, yakında bütün büyük şehirlerde test yapabilir olacağız. Yarın hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak.”

“Çok yoğun bir şekilde ve risk altında çalışan sağlık personelinin çalışma düzeninde bazı düzenlemeler yaptık. Üni. hastanelerimiz dahil tüm kamu hastanelerimize koruyucu malzeme dağıtıyoruz. Görevi riskleri göğüsleyerek hastalarda doğrudan temas ettirmeyi sürdürmek zorunda olan sağlık personelidir. Sağlık personelinin izinlerini iptal ettik. Mücadelenin başarıya ulaşması için şarttır sağlık çalışanlarımıza her biri asker gibi çalışan sağlık ordumuza kolaylıklar ve güvenceler sağlanmalıdır. Sadece motivasyon yetersizdir. Yüce meclisimize bazı önerilerim olacak. ”

“Ulusal mücadeleyi size kısaca özetlemeye çalıştım. Bu mücadeledeki kahramanlarımıza huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Sizden onlar için bir alkış istiyorum. Ama sadece alkış değil!”

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı