Safran bitkisi çiçek açtı! kilosu 50-60 bin liradan satılıyor

Türkiye’de ağırlıklı olarak Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen ve “mucize bitki” olarak isimlendirilen safran çiçek açtı.
Takip et
Safran bitkisi çiçek açtı! kilosu 50-60 bin liradan satılıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Her sene ağustosta ekimine başlanan, ekim-kasımda mor renkli ve hoş kokulu çiçekler açan 15-30 santimetre uzunluğundaki safran, ilçede ortalama 20 çiftçi tarafından 53 dekar alanda üretiliyor.

Boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok sektörde kullanılan ve bu sene 25 kilogram ürün elde edilmesi amaçlanan safranın çiçekleri toplanıyor.

Ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen, 80 bin çiçekten yalnızca yarım kilogram ürün elde edilebilen safranın kilogramı 50-60 bin liradan satılıyor.

Safran bitkisi çiçek açtı! kilosu 50-60 bin liradan satılıyor

“Hasat 40 gün devam edecek”

Yukarıçiftlik köyü Keten Mahallesi’nde safran yetiştiriciliği yapan İsmail Yılmaz, muhabirine, havaların erken soğuması sebebiyle bu sene hasadın 15 gün önce başladığını belirtti.

Bölgenin iyi yağış aldığını söyleyen Yılmaz, “Tarlamızda ekim başından itibaren çiçeklenme başladı. Hasat 40 gün devam edecek. İyi hasat dönemi bekliyorum. 25 dekar alanda safran ekimi yapıyorum, 20 kilogramın üstünde ürün hasadı bekliyorum.” şeklinde konuştu.

Yılmaz, Safran Festivali’nin 22-24 Ekim tarihlerinde yapılacağını anımsattı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.