Sadece 2 Ay Çalışıp Saatte 250 TL Kazanıyorlar

Karadeniz'de her yıl ortalama 2 ay kadar gece-gündüz dur durak bilmeden çalışan patozcular, saatte 250 TL kazanıyor.
Sadece 2 Ay Çalışıp Saatte 250 TL Kazanıyorlar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Karadenizli çiftçinin en önemli geçim kaynaklarından biri olan fındık, toplanmaya başladı. Bu yıl hasada erken başlayan ve bu süreçte gecelerini gündüzlerine katan üreticiler, fındıklarını harmana getirerek patoz ile kabuğundan ayırmaya başladı.

SAATLİK ÇALIŞMA ÜCRETİ 250 TL

Her yıl ortalama 2 ay kadar gece-gündüz dur durak bilmeden çalışan, diğer günlerde farklı işler ile uğraşan patozcular için yoğun mesai başladı. Geçen yıl yaklaşık 200 TL olan patozun saatlik çalışma ücreti, bu yıl 250 TL olarak belirlendi.

Sadece 2 Ay Çalışıp Saatte 250 TL Kazanıyorlar

ÜRETİCİMİZİN YÜZÜ GÜLECEK

Yaklaşık 10 yıldır bu işle uğraşan Metin Çelik, “Bu seneki fiyatlar geçen seneye göre biraz daha yüksek. Lastik, mazot, yağ gibi bütün ürünlere zam geldiği için patoz fiyatları da zamlandı. Bu sene 250 TL olarak belirledik. Bundan aşağısı da zaten kurtarmıyor. Bu yıl inşallah fındık mahsulü de güzel ve para edecek. Üreticilerimizin yüzü gülecek.” dedi.

“KALİTE OLDUKÇA YÜKSEK”

Sezondan umutlu olduklarını da belirten Metin Çelik, “Rızkımızda ne varsa onu alacağız. Şu ana kadar 2-3 harmana geldik. Fındık alıcıları ile görüşmemde inşallah randımanla birlikte 20 TL’ye kadar alınacağını söylediler. Şu ana kadar bu 4’üncü harmanım, kalite oldukça yüksek, boş ve çürük yok.” şeklinde konuştu.

  • fındık
  • karadeniz
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.