Şabat Nedir, Ne Demek? Yahudilikte Şabat Ne Anlama Gelir?

Şabat dinsel bir kavramdır. Din olarak da Yahudiliğe ait bir kavramdır. Netflik yeni dizisi Kulüp'te geçen bu kelime izleyicilerin dikkatini çekti. Peki şabat nedir? Şabat hangi dine ait bir inançtır. Şabat nedir gibi soruları sizler için derledik.
Takip et
Şabat Nedir, Ne Demek? Yahudilikte Şabat Ne Anlama Gelir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şabat kelimesi Yahudilere aittir. Yahudilerin bir nevi ibadet etmeleri için yaratılmıştır da denebilir. Bu nedenle şabat kelimesi Yahudiler için çok büyük bir anlam ifade etmektedir.

Şabat Nedir?

Şabat kelimesi Yahudilerin dini dinlenme günüdür. Yani bu dinlenme günü de Cumartesi günüdür. Her Cumartesi Yahudiler için Şabat günüdür. Yani Yahudiler bu gün dinlenir. Bu kavram da onlara için önemlidir. Her daim ibadet gibi bu görev de her hafta bir kere yerine getirilir.

Yahudilikte Şabat Ne Anlama Gelir?

Yahudilikteki şabat Tanrı ile yakından alakalıdır. Yahudiliğe göre Tanrı evreni altı günde yaratmış ve bir gün de dinlenmiştir. Bu nedenle de Yahudiler her Cumartesi dinlenmeyi tercih eder
Pazar günüyle başlayan haftanın 7. günü olan Cumartesi, mutlak bir iş görmezlik günü olarak saptanmış ve bu güne “Şabat” adı verilmiştir. Şabat, kutsal addedilen bir gün olarak bireyin her türlü mesleki işine ara verip kendini ibadet ve Tora (Tevrat) öğrenimi yoluyla Tanrı’ya özgüleştirmesi yanında, ruhsal tarafını güçlendirmesinin beklendiği bir gündür.

Şabat günü fiziki güç harcanacak herhangi bir iş yapılması dinen yasaklanmıştır. Bugün; bir tatil günü olmanın ötesinde, manevi anlamda güçlenmeye ve bireyin sıradan bir canlı olmaktan ziyade, ruhunda Tanrısal nitelik parçacıkları taşıyan bir varlık olduğunu hatırlamaya olanak tanıyan ve bunun gereğini yerine getirmeyi esinleyen bir zaman birimi olarak algılanmalıdır.

Şabat koşulları cuma günü, gün batımıyla başlayıp, cumartesi günü gün batımı sonrasına kadar devam eder.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.