Sabahat Akkiraz kaç yaşında, nereli, evli mi? Sabahat Akkiraz’ın gençliği

Bugün Şarkılar Bizi Söyler konuklarından birisi Sabahat Akkiraz oldu. Bunun ardından izleyiciler, Sabahat Akkiraz kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Şarkılar Bizi Söyler konuğu Sabahat Akkiraz kimdir? merak etti. Peki, Sabahat Akkiraz türküleri nelerdir? Sabahat Akkiraz şarkıları nelerdir? Sabahat Akkiraz’ın hayatı ve biyografisine haberimizden ulaşabilirsiniz…
Takip et
Sabahat Akkiraz kaç yaşında, nereli, evli mi? Sabahat Akkiraz’ın gençliği
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğum tarihi : 6 Şubat 1955

Doğum yeri : Sivas

SABAHAT AKKİRAZ HAYATI VE BİYOGRAFİSİ

Babası Sivas, Kangal, annesi Malatya, Arguvanlıdır. Müzik eğitimine aile içinde başladı. Sivas’ın Kangal ilçesi Yaylacık köyünde doğmuştur. Çocukluk yıllarında, ailesi ile birlikte Almanya’ya göç eden sanatçı, ilk ve orta okulu bu ülkede bitirdi. Daha sonra Türkiye’ye dönerek 1983 yılında Şafak Söktü adını taşıyan profesyonel anlamda ilk albümünü çıkardı. İlerleyen yıllar içinde Arif Sağ, Musa Eroğlu, Muhlis Akarsu, Aşık Daimi, Feyzullah Çınar, Davut Sulari gibi sanatçılarla çalıştı.

Sabahat Akkiraz kaç yaşında, nereli, evli mi? Sabahat Akkiraz’ın gençliği

1990’da ilk uluslararası davetini alarak Hollanda’ya gitti ve önemli projelerde yer aldı. Fransa’da verdiği konserlerin yankısı büyük oldu ve Mezzo TV yaşamını konu alan bir belgesel hazırladı. Hollanda, Brezilya, Almanya, İsveç, Fas, Malezya, Norveç, İspanya, Meksika gibi pek çok ülkede ünlü müzisyenlerle birlikte önemli konser salonlarında türkü söyledi. Eserleri dünya müzik sıralamalarında ilkler arasına girdi. Külliyat albümü 16 ülkede basıldı ve elektronik müzikle harmanlanmış en iyi Anadolu müziği olarak kabul edildi. 13 diskografi çalışması ve 22 toplama albümü yayınlandı. Besteleri ve derlemeleri bulunmaktadır.

1996 yılında Londra Caz Festivali’ne davet edildi. Grand Union Orkestra ile “Anadolu’dan Yansımalar” projesini yaptı. Başta London Jazz Festivali olmak üzere Londra, Dublin ve Glasgow da 10 konser yaptı. 1999’da Cite De La Music Paris’de konser verdi. Aynı yıl Fransa’da turneye çıktı ve on konser yaptı. 25 Kasım 2000 tarihinde Paris’te Theatre De La Ville’de konser yaptı ve hayatı Le Figaro, Le Monde gibi gazetelerde tam sayfa olarak okuyuculara aktarıldı. Albümlerinde çoğunlukla kendi derlediği Türküleri, deyişleri ve uzun havaları seslendirdi. Sabahat Akkiraz, kurduğu müzik şirketi ile de yapımcılığa başladı.

İsveç’ten Fas’a, Malezya’dan Norveç’e, İspanya’dan Meksika’ya kadar pek çok ülkede konserler verdi. Onaltı ülkede albümleri yayınlandı. Her yıl yüzü aşkın konser verdi.

Sabahat Akkiraz kaç yaşında, nereli, evli mi? Sabahat Akkiraz’ın gençliği

2000 yılında Fransa’da Yılın En İyi Etnik Müzik Sanatçısı seçildi. 2005 yılında Altın Plak, 2008 yılında Uluslararası Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış, 2010 yılında ise Altın Kelebek ödüllerini aldı.

“Mezzo Tv” yaşamını konu alan bir belgesel hazırladı. 2001 yılında Jaspering De Jong ile Hollanda Turnesi’ne çıktı. Aynı yıl Brezilya’da Sheikh Ahmed El Tuni ve Sister Marie Keyrouz ile konserler yaptı. 2001 Şubatında Hollandalı ünlü şanson şarkıcı Jasperina De Jong ile 5 konserlik Hollanda turnesi yaptı. 31 Mart–1 Nisan tarihlerinde Brezilyanın Sao Paolo kentinde iki konser veren Akkiraz Türküleri ilk defa Güney Amerika’ya okyanus ötesine taşıdı.

Sabahat Akkiraz kaç yaşında, nereli, evli mi? Sabahat Akkiraz’ın gençliği

Sabahat Akkiraz, Almanya’da ilk kez Türk olmayan dinleyicilere 6 Ocak 2002 tarihinde Almanya’nın Duesseldoiştir.

Bestelediği “Beni Beni” adlı deyiş Azam Ali ve Niyaz grubu tarafından seslendirildi ve Harrison Ford’un “Crossing Over” adlı filminde kullanıldı.

Ayrıca Mercan Dede ile birlikte “Kerbela” adlı eseri hazırladı ve bu eserin yer aldığı Mercan Dede’nin “Su” albümü BBC World Music Chart’ta ilk sıraya kadar yükseldi. Akkiraz’ın Orient Expressions ile hazırladığı ve Doublemoon tarafından yayınlanan “Külliyat” albümü ise World Music Chart’da altıncı sıraya kadar yükseldi. Onaltı ülkede basılan bu albüm, Anadolu müziği ile elektronik müziğin en iyi harmanlandığı albüm olarak kabul ediliyor.

Sabahat Akkiraz kaç yaşında, nereli, evli mi? Sabahat Akkiraz’ın gençliği

Çok özgün kabul edilen ses tonu ve olağanüstü yeteneği, dünya üzerinde etnik müziğin en iyi tanınan isimlerinden biri olmasını sağladı. Pek çok kez ülke dışında konserlere katıldı, yabancı albümlerde çalışmaları ve derlemeleriyle yer aldı. Batı müziğine verdiği önemi konserlerine de yansıttı.

Orta düzeyde Almanca bilen Akkiraz, bekârdır.

Soma Faciası sonrası, tepki vermek amacıyla vekillikten istifa dilekçesini Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğunu açıklamıştır.

Sabahat Akkiray (d. 6 Şubat 1955), bilinen adıyla Sabahat Akkiraz, Türk halk müziği sanatçısı, siyasetçi, milletvekili. XXIV. dönem TBMM seçimleri’nde İstanbul 3. bölgeden CHP milletvekili seçilmiştir.

Sabahat Akkiraz kaç yaşında, nereli, evli mi? Sabahat Akkiraz’ın gençliği

SABAHAT AKKİRAZ GENÇLİĞİ

Sabahat Akkiraz kaç yaşında, nereli, evli mi? Sabahat Akkiraz’ın gençliği Sabahat Akkiraz kaç yaşında, nereli, evli mi? Sabahat Akkiraz’ın gençliği

SABAHAT AKKİRAZ EVLİ Mİ, ÇOCUĞU VAR MI?

Sabahat Akkiraz evli değildir. Aşkı bulamadığı için evlenmediğini dile getiren Akkiraz, babasının halasının da evlenmediğini ancak 60 yıl aşık olduğu adamla yaşadığını dile getirmişti. Kendisinin de aşkı beklediğini, aşkın kutsal olduğunu söyleyen Akkiraz, çok güzel bir aileye sahip olduğunu, yeğenlerini çok sevdiğini ve onlarla ilgilendiğini kaydetti.

SABAHAT AKKİRAZ ALBÜMLERİ

Gül Yüzlü Sevdiğim (1982)

Şafak Söktü (1983)

İnsana Muhabet Duyalı (1984)

Bir Gerçeğe Bel Bağladım (1985)

Boş Yere Kavgayı Zahmet Biliriz (1986)

Fazilet (1988)

Deli Gönül – Bu Sene (1989)

Bendeki Yaralar (1990)

Yalan Dünya (1992)

Dostların Anısına (1993)

Dağlar Kardeşimi Geri Verin (1994)

Yiğit İnsanların Türküleri (1996)

Türkülerle Gide Gide (1997)

Yüreğimin Sesi (1999)

Deli Derviş (2000)

Chante Alevite/ Alawite Singing – Long Distance (2001)

Lamekan (2002)

Konserler (2002)

Kaygusuz (2003)

Seyran (2006)

Külliyat (2006) (Orient Expressions’la birlikte)

Türkü Hayattır (2007)

Birlikte Türküler Söylüyoruz (2008) (Mustafa Özarslan’la birlikte)

Dillerdeki Türküler (2010)

Yine mi Figan Var Dostların Anısına … (2010)

Seçmeler (2011)

Turap (2014)

Sabahat Akkiraz & Dostları 47 (2017)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.