adplus-dvertising

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar Soçi Havaalanı’nda yoğunluk oluşturdu

Ukrayna’daki askeri operasyonları gerekçesiyle havacılık sektöründe kısıtlamalara maruz kalan Rusya, charter uçuşlarıyla ambargoları aşmaya çalışırken uçuşların merkezi konumundaki Soçi Uluslararası Havalimanı’ndaki yoğunluk yaşanmaya devam ediyor.
Takip et
Rusya’ya uygulanan yaptırımlar Soçi Havaalanı’nda yoğunluk oluşturdu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın geçtiğimiz Şubat ayında Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyonlar Batılı ülkelerin tepkisini çekti. ABD ve Avrupa ülkeleri Rusya’ya ekonomik, diplomatik ve havacılık sektöründe kısıtlamalar getirirken, Rusya bu ambargolara karşı çözümler üretmeye devam ediyor. Rusya’nın, Ukrayna sınırına yakın 11 havaalanını uçuşlara kapatması ve başkent Moskova ve St. Petersburg gibi şehirlerinde Batı’nın kısıtlamalarına maruz kalması sebebiyle yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarının merkezi geçici olarak ülkenin en güneyindeki Soçi Uluslararası Havalimanı oldu. Soçi şehrine bağlı Adler bölgesinde bulunan havalimanı, geçtiğimiz senelerde sakin bir biçimde çalışırken bu sene uçuş merkezi seçilmesi sebebiyle tarihinin en yoğun dönemlerinden birini yaşıyor.

Rus turistler, Türkiye’ye Moskova ve Soçi üstünden gidiyor

Geçtiğimiz senelerde Rus turistler Moskova, St. Petersburg, Krasnodar, Stavropol ve Kazan gibi birçok ülkeden Türkiye’ye aktarmasız gidebilirken, bu sene ulaşım Moskova ve Soçi şehirlerinden doğrudan ulaşım sağlayabiliyor. Stavropol gibi şehirlerden Türkiye’ye uçuşlar çok kısa aralıklarla gerçekleşirken St. Petersburg gibi Rusya’nın en büyük şehirlerinden dahi doğrudan uçuşlar gerçekleşemiyor. Bu sebeple Rus turistler yaşadıkları kentlere en yakın havalimanlarından ya Moskova’ya ya da Soçi’ye yurtiçi uçuşu gerçekleştirip bu havalimanlarından da doğrudan Türkiye’ye gidebiliyor. Soçi ve Moskova’dan kalkan charter uçaklar ise başta İstanbul olmak üzere Antalya ve İzmir gibi Rus turistlerin en çok rağbet gösterdiği şehirlere uçuşlarını gerçekleştiriyor.

Soçi Havalimanı’nda yolcu sayısı 4 buçuk milyonu aştı

Öte yandan Rusya Federal Havacılık Ajansı, 2022 senesinin ilk yarısında Soçi’den uçuş yapan yolcu sayılarını açıkladı. 1 Ocak ile 14 Temmuz arasında Soçi Uluslararası Havalimanı’ndan yurtiçi, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Mısır ve Kazakistan’a uçuş yapan toplam yolcu sayısının 4 milyon 681 bin 579 kişiye ulaştığı açıklandı. Öte Yandan Soçi Uluslararası Havalimanı’ndan yurtiçi uçuşların yüzde 12 oranında azaldığı fakat uluslararası uçuşların önceki seneye göre yüzde 800 oranında artış gösterdiğine dikkat çekildi. Ukrayna sınırına yakın 11 şehirde havaalanlarının kapanması sebebiyle Soçi’ye yolcular turizm firmalarının otobüsleri ve trenlerle transfer ediliyor.

Soçi’de hem yoğunluk hem güvenlik var

Rusya’nın yaz turizmi için en gözde kentlerinden olan Soçi’de turizm konusunda da yoğunluk meydana gelirken, şehrin Ukrayna sınırına uzak olması, Karadeniz’e kıyısı bulunması ve bölgenin Rus ordusu tarafından kuvvetli bir biçimde koruması havaalanını yolcular için güvenli kılıyor. Havalimanı girişinde yolcular hassas cihazlarla aranırken, muhtemel saldırılara karşı da bölgede Rusya’nın kuvvetli hava savunma sistemlerinin konuşlandırıldığı biliniyor. Şehirdeki ve havaalanındaki hareketlilik sebebiyle Soçi otellerinde oda ve uçaklarda yer bulmak neredeyse olanaksız hale gelirken bazı Rus turistler bu sene tatil planlarını iptal etmek mecburiyetinde kalıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.