adplus-dvertising

Rusya’ya turizm darbesi! Üyeliği askıya alındı….

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), yapılan oylamada Ukrayna’ya saldırıları sebebiyle Rusya’nın üyeliğini askıya aldı. Oylama öncesi ise Rusya, UNWTO’dan çekildiğini duyurdu.
Takip et
Rusya’ya turizm darbesi! Üyeliği askıya alındı….
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İspanya merkezli Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) ilk Olağanüstü Genel Kurulu’nda yapılan oylama ile Rusya’nın UNWTO üyeliği askıya alındı. UNWTO’ya mensup 160 ülkenin 3’te 2’sinden fazlası Rusya’nın üyeliğini askıya alınması kararını destekledi. Oylamaya saatler kala ise Rusya, UNWTO’dan çekildiğini duyurdu.

Ülkesi 2008 senesinde Rusya tarafından işgal edilen Gürcistan asıllı UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, oylama sonrası sosyal medya hesabı üstünden yaptığı açıklamada, “UNWTO mensupları seslerini duyurdular ve Rusya’nın UNWTO üyeliğini askıya alma kararı aldılar. Mesaj açık: Eylemlerin her zaman neticeleri olacaktır. Barış temel bir insani haktır. Herkes için güvence altındadır. İstisnasızdır” şeklinde konuştu.

İspanya Turizm Bakanı Reyes Maroto yaptığı açıklamada, Rusya’nın işgalinin Birleşmiş Milletlerin (BM) kuruluş ilkelerini ve turizmin temsil ettiği barış, refah ve evrensel saygı gibi değerleri zedelediğini ifade etti. İspanya tarafından yapılan açıklamada ise, Rusya’nın Ukrayna politikasında değişiklik olması vaziyetinde askıya alma kararının kaldırılabileceği ifade edildi. UNWTO’nun bir sonraki toplantısı 2023’te yapılacak.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise UNWTO kararının sonrasında basın mensuplarına verdiği demeçte, turizmi geliştirmek için teknik destek sağlayan UNWTO’dan ayrılma kararının Rusya’daki turizm sektörünü etkilemeyeceğini ifade ederek, “Turizm sektörü, özellikle iç turizm gelişimini sürdürecek. Turizme yönelik dış yönler de açık” şeklinde konuştu.

Rusya’nın UNWTO’dan tamamen ayrılmasının ise 1 sene sürmesi bekleniyor.

Öte yandan BM Genel Kurulu 7 Nisan’da Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya almıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.