adplus-dvertising

Rusya’nın vurduğu Mariupol tiyatrosunda 600 kişi öldü!

Rusya ve Ukrayna arasında süren savaşın en korkunç günlerinden biri Rusya’nın Mariupol’de sığınak olarak kullanılan bir tiyatroyu vurduğu gündü. 16 Mart’ta gerçekleşen bu saldırının sonrasında sığınakta kaç kişinin olduğu ve kaç can kaybının meydana geldiği da büyük bir merak konusuydu. Yapılan araştırmalardan sonra açıklanan bilanço gerçeğin tahmin edilenden de korkunç olduğunu ortaya koydu…
Takip et
Rusya’nın vurduğu Mariupol tiyatrosunda 600 kişi öldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rus kuvvetleri 16 Mart’ta, Mariupol’daki Donetsk Akademik Bölgesel Drama Tiyatrosu’nu, şok edici bir saldırıyla bombaladı. Yaşananlar dünyayı dehşete düşürdü ve Rusya bu saldırı ardından neredeyse bütün devletler tarafından kınandı.

Ukrayna hükümeti ise saldırının sonrasında bir savaş suçları soruşturması başlattı.

Rusya’nın vurduğu Mariupol tiyatrosunda 600 kişi öldü!

Vurulan tiyatro binasının dış cephesi

Bir bomba sığınağı olarak kullanılmasının yanı sıra, tiyatro, kuşatılmış kentten tahliyelerin başlaması aşamasında bölgeden kaçmak isteyen insanlar için bir toplanma noktası haline gelmişti.

VURULMAMAK İÇİN BAHÇEYE ‘ÇOCUK’ YAZMIŞLARDI

Saldırıdan ortalama bir hafta önce, tiyatrodaki bir set tasarımcısı, bombardımanı engellemek maksadıyla binanın dışında Kiril harfleriyle “ÇOCUKLAR” kelimesini iki tarafa yazmak için beyaz boya kullandı.

Rusya’nın vurduğu Mariupol tiyatrosunda 600 kişi öldü!

Saldırıdan önce ve sonra çekilen uydu fotoğrafları… Yıkım açıkça görülüyor

Hayatta kalanlar, bombaların patlama anında tiyatronun içinde ortalama 1.000 kişi olduğunu tahmin ediyorlardı, fakat birçoğu çıkışa yalnızca ortalama 200 kişinin ulaşabildiğini belirtti.

AP’ye göre, bütün tanıklar, en az 100 kişinin, binanın hemen dışında kurulan mutfak kısmında bulunduğunu ve hiçbirinin patlamadan kurtulamadığını belirtti.

Görgü tanıkları, Rusya’nın Mariupol tiyatrosunu yıkması ve ardından cesetlerden kurtulmaya çalıştığı iddiasının, savaş suçlarını “gizlemeye” çalıştıklarının bir işareti olabileceğine inanıyor.

SAVAŞTAKİ EN BÜYÜK TOPLU SİVİL KATLİAMI!

Associated Press’in yürüttüğü soruşturmaya göre saldırıda ortalama 600 kişi yaşamını yitirdi. Bu ise söylenen önceki ölü sayısının neredeyse iki katı. Böylece Mariupol tiyatrosu saldırısı savaşta sivillere yönelik en ölümcül saldırı oldu ve bir seferde en çok sivilin yaşamını yitirdiği saldırı olarak savaşla alakalı kayıtlara girdi.

Araştırma, o gün tiyatronun içinde olanları tekrardan canlandırmak için 23 kurtulanın, tahliyelere yardımcı olan çok sayıda görevli ve binaya aşina olan insanların tanık ifadelerini kullandı.

Rusya’nın vurduğu Mariupol tiyatrosunda 600 kişi öldü!

Bina vurulmasın diyerek bahçesine Rusça ‘ÇOCUK’ yazılmıştı… Fakat bu da yarar etmedi…

Saldırıdan önce, tiyatrodaki insanlar, kubbeli bir tavanın hemen altında bulunan tiyatronun sahnesinde toplanmaktan kaçındılar; burada kendilerini canlı birer hedef tahtası gibi hissetmişlerdi.

AP’nin bildirdiğine göre, bunun yerine, köpekler ve kediler sahnede tutuldu. Saldırı gerçekleştiğinde ise içerideki herkes artık birer hedef haline gelmişti.

BİNA TAMAMEN YIKILDI

Son verilere göre mayıs ayı itibariyle, Rus güçleri etrafındaki alanı kontrol ettiği için tiyatro tamamen yıkıldı.

Bir AP videosu, ağır ekipmanların kalan molozları daha da tahrip ettiğini gösterirken, Rus devlet medyasının, tanıkların anlattıklarına karşın, kalıntıların içinde hala hiçbir ceset göstermediği bildiriliyor.

İçeride neredeyse hiç ceset bulunmaması, bazı tanıkların yüzlerce cesedin Rus askerleri tarafından yakıldığı yahut çıkarıldığı konusunda spekülasyon yapmasına neden oldu.T

Rusya’nın vurduğu Mariupol tiyatrosunda 600 kişi öldü!

Tiyatronun saldırı sonrası görüntüsü

Bombalamadan kurtulan Maria Kutnyakova, AP’ye verdiği demeçte, “Kenti ele geçirmek için değil, onu yok etmek için geldiler” şeklinde konuştu ve ekledi “Mariupol’da gerçekte kaç kişinin öldüğünü, suçlarını gizlemeye çalışıyorlar.”

SAVAŞ SUÇLARINI GİZLİYORLAR

Rusya’nın bu tür eylemleri, ordusunun savaş suçlarını örtbas edebileceğinin sinyalini ilk defa vermiyor. Nisan ayında Mariupol belediye meclisi, Rus kuvvetlerini sivil cesetleri yakmak için mobil krematoryumlar kullanmakla suçlamıştı.

Belediye meclisi, Rusya yönetiminin, Buça’daki yüzlerce sivil ölümüne yönelik öfkenin sonrasında “Mariupol’de, Rusya ordusu tarafından işlenen suçlara dair bütün delillerin imha edilmesini emrettiğini” belirtti.

Rusya’nın vurduğu Mariupol tiyatrosunda 600 kişi öldü!

Vurulan binada neredeyse hiç ceset bulunmaması soru işaretleri oluşturdu

Geçen ayki uydu görüntüleri, Mariupol’un dışında en az iki toplu mezar alanı olduğunu göstermişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.