adplus-dvertising

Rusya’nın Suriye saldırısı ardından Türkiye savaş pozisyonuna geçti

Rusya’nın Suriye’de muhaliflerin elindeki bölge için saldırıları hızlandırması üstüne Türkiye’nin de takviye kuvvet gönderdiği ve savaş pozisyonu aldığı duyuruldu.
Takip et
Rusya’nın Suriye saldırısı ardından Türkiye savaş pozisyonuna geçti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya’nın Suriye’de muhaliflerin elindeki son bölge olan kuzeybatı bölgelerine hava saldırılarını artırdığını, Türkiye’nin de bölgeye destek kuvvet gönderdiğini yazdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Soçi’de yapacağı görüşmeden üç gün önce meydana gelen hava saldırılarında kaynaklar Rusya’nın Afrin çevresindeki köyleri hedef aldığını belirtti.

Türkiye’nin desteklediği muhalif gruplar içerisinden kaynaklar hava saldırılarında en az beş savaşçının yaşamını yitirdiğini 12 sivilin ise yaralandığını açıkladı. Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu sözcüsü Binbaşı Youssef Hamoud, “Rusya bu hafta saldırıları artırırken bu saldırılar İdlib bölgesinden başlayıp sınır boyunca Halep’in kuzeyine kadar uzandı” şeklinde konuştu.

Geçen yıl Rusya’nın Suriye ordusu ile beraber düzenlediği saldırılar sebebiyle İdlib’de yaşayan neredeyse bir milyon kişi evini terketmek mecburiyetinde kalmıştı. Daha sonra Rusya ve Türkiye görüşmüş ve bu saldırılar durdurulmuştu. Çarşamba günü iki lider bir araya gelerek tekrardan bu konuyu görüşecekler.

Lavrov: Uygulama hızı yavaş

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Cumartesi günü New York’ta yaptığı açıklamada anlaşmanın uygulama hızını yavaş olarak ifade etti. Tass haber ajansının haberinde Lavrov’un öte yandan Putin ve Erdoğan arasındaki görüşmelerde Ankara’nın Suriye’deki militanların ortadan kaldırılması konusundaki yükümlülüklerinin de ele alınacağını belirtti.

Ankara ve Moskova’nın ulaştığı ateşkes Suriye ordusu ve İran’ın desteklediği milis kuvvetlerin kazanımlarını konsolide etmesini sağlarken, Türkiye’nin İdlib’e asker göndermesi ise Rusya’nın önderlik ettiği taarruzu durdurmuştu.

Suriye’nin kuzeybatısında yer verilen muhaliflerin kontrolündeki İdlib ve çevresinden oluşan bölgede dört milyondan fazla kişi yaşarken bunların yarım milyonu Rusya’nın saldırıları sebebiyle evlerini terk ederek Türkiye sınırı boyunca çadırlarda yaşayan insanlardan oluşuyor.

Savaş pozisyonu alındı

Türkiye ordusu ile beraber haraket eden birlik komutanları Türkiye’nin son iki haftada bölgeye çok sayıda asker sevkettiğini ve onlarca üssü kuvvetlendirerek bölgeye yapılabilecek bir saldırının önüne geçme konusundaki kararlılığını gösterdiğini belirtti.

Hamoud, “Türk ordusu bütün askeri üsleri kuvvetlendirdi ve bölgeye zırhlı araç, asker ve teçhizat sevk edilerek savaş pozisyonu alındı” şeklinde konuştu. Askeri kaynaklar Türkiye’ye ait roketatar ve tankların da yer aldığı bir askeri konvoyun Cumartesi gecesi Suriye’ye geçtiğini ve Türk üslerinin bulunduğu Jabal al Zawya’ya doğru ilerlediklerinin görüldüğünü belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.