adplus-dvertising

Rusya’nın savaşa katılana 10 bin dolar maaş verdiğini duyan Suriyeliler kuyruğa girdi!

Rusya lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’ya gönüllü savaşçıların kabul edilebileceğini açıklamasının sonrasında Suriye’den rejim safları ve milis gruplardan 40 binden fazla kişinin Ukrayna’daki işgalci kuvvetlere katılmak için müracaatta bulunduğu ileri sürüldü.
Takip et
Rusya’nın savaşa katılana 10 bin dolar maaş verdiğini duyan Suriyeliler kuyruğa girdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

LONDRA merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya’nın Suriyeli savaşçıları para ve sosyal haklar karşılığında Ukrayna’da kendi saflarına katmak için müracaat merkezleri yarattığını öne sürdü. Fransız AFP Ajansı’na konuşan gözlemevi yetkilisi Rami Abdülrahman, Şam ve Halep gibi şehirlerde kurulan müracaat merkezlerine şu ana kadar 40 binden fazla savaşçının müracaatta bulunduğunu belirtti.

16.500 DOLAR TAZMİNAT

Gözlemevi, Ukrayna’ya gitmek için müracaat yapan savaşçılara ayda 1.100 dolarlık (ortalama 16 bin TL) bir maaş ve ek ödemeler vaat edildiğini iddia etti. Buna göre Rus kuvvetlerine katılan Suriyeli savaşçıların yaralanmaları halinde 7.700 dolar, çatışmalarda yaşamlarını kaybetmeleri halinde ise ailelerine verilmek üzere 16.500 dolarlık (ortalama 240 bin TL) tazminatlar da taahhüt edildiği söylendi. Para vaatlerinin, asker maaşlarının 15 ila 35 dolar arasında değiştiği Suriye’de müracaatların artmasındaki temel sebep olduğu öngörülüyor.

TECRÜBE TAKVİYESİ

Suriye’de savaş dün itibariyle 11 senesi geride bırakırken, Rusya’nın buradaki saha deneyiminden faydalanmak istediği öngörülüyor. Bu kapsamda Suriye ordusunun yanı sıra Rus ordusunun eğitim verdiği ve şehir savaşlarında tecrübesi bulunan rejim yanlısı milis kuvvetlerinden de müracaatlar alınıyor. Fakat Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yetkilisi, kayıt yaptıranlardan hiç Ukrayna’ya giden olup olmadığı konusunda bir teyitte bulunmadı.

PUTİN SİNYAL VERMİŞTİ

Gözlemevinin iddialarına Suriye rejim temsilcilerinden yalanlama gelse de geçtiğimiz hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu yönde bir adım atılabileceğine dair işaret vermişti. Fakat Putin, ‘gönüllülük esasıyla’ katılımın olabileceğini belirtmişti.

GÖNÜLLÜLER SAVAŞI

UKRAYNA lideri Volodimir Zelenski farklı ülkelerden 16 binden fazla insanın Ukrayna saflarında savaşmak için gönüllü olduğunu açıklamış ve yabancıların savaşa katılması için Uluslararası Ukrayna Savunma Lejyonu adlı bir birlik kurulmuştu. Uluslararası basında ise profesyonel lejyonerlere günde 2 bin dolara kadar para verildiği iddia edilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.