adplus-dvertising

Rusya’nın gizli silahı uzay topu görüntülendi!

Rusya’nın senelerdir sır gibi sakladığı ‘uzay topu’ ilk kez görüldü. Soğuk Savaş senelerinde geliştirilen silaha ait görüntüler Rus medyasında geniş yer buldu. Silahın uzay istasyonlarını tehditlerden korunmak için tasarladığı öğrenildi.
Takip et
Rusya’nın gizli silahı uzay topu görüntülendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Soğuk Savaş senelerinde sanki bir cepheye dönen uzay yarışı SSCB ve ABD’nin kıyasıya rekabetine sahne olmuştu. Bu mücadele genel olarak ilklere imza atmak odaklı olsa da Sovyetler uzaya silah göndermeyi de planlamış.

BUGÜNE KADAR GİZLİYDİ

İlk olarak Rusya‘nın askeri uzay istasyonlarını korumak için tasarlanan ‘uzay topu’ bugüne kadar gizli tutulmuştu. Senelerce görüntüleri gizlenen silah ilk kez göründü. Silaha ait ilk görüntüler Rus devlet televizyonu Zvezda’da yayınlandı.

Rusya’nın gizli silahı uzay topu görüntülendi!

TEHDİTLERDEN KORUNMAK İÇİN TASARLANDI

Söz konusu yayında aktarılan bilgilere göre, silahın SSCB’nin Shchit-2, uzay istasyonunu ABD yahut NATO’dan gelecek tehditlerden korumak için tasarlandı. Silahın onlarca el bombası büyüklüğünde patlayıcıya ev sahipliği yaptığı ve maksimum 62 mil menzile sahip olduğu da gelen bilgiler arasında.

TEMELİNDE KATI YAKITLI BİR ROKET MOTORU VAR

İngiliz gazetesinin Rus devlet kanalında yayınlanan bilgilerden derlediği haberine göre, sistemin temeli katı yakıtlı bir roket motoruna dayanıyor. Silahın etrafındaki çember ise silahın uzay boşluğunda stabilize edilmesi maksadıyla yerleştirildi.

Rusya’nın gizli silahı uzay topu görüntülendi!

SOĞUK SAVAŞ SENELERINDE TEST EDİLMİŞ

Bunun uzay için geliştirilen ilk silah olduğu söyleniyor. SSCB’nin Soğuk Savaş senelerinde bu silahı test ettiği biliniyor. Fakat testin neticeleri hala ‘gizli bilgi’ olarak arşivlerde tutuluyor. Silahın yörüngeye çıkarılıp çıkarılmadığı da bir resmi açıklama olmadığı için bilinmiyor.

GÖRÜNTÜLERİ BASINA VERMİŞTİ

Bir süredir robot tanklar üstünde yoğun mesai harcayan Rusya bu silahlardan yeni görüntüler geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. Tankların kapasitelerini gözler önüne seren görüntüler devlet kanalı Zvezda tarafından paylaşılmıştı. Zırhlı kamyonun içinde yer verilen operasyon merkezinden kontrol edilen tankın 400 mm otomatik silah, Ataka anti tank füzesi ve bir lav silahına ev sahipliği yapıyor. Kısa sürede envantere gireceği açıklanan robot tanklar yeni bir gözdağı olarak yorumlandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.