adplus-dvertising

Rusya’nın Avrupa için aldığı Ruble kararı krize sebep oldu!

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘dost olmayan’ ülkelere doğal gazı ruble karşılığında satma kararı Avrupa ülkelerinde tansiyonu yükseltti. Ekonomistler ekonomik krizin sertleşeceği uyarısında bulunurken enerji firmaları de endişeli.
Takip et
Rusya’nın Avrupa için aldığı Ruble kararı krize sebep oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘dost olmayan’ ülkelere doğal gazı ruble karşılığında satma kararı aldıklarını açıklaması Rus gazına bağımlı olan Avrupa ülkelerinde endişeye neden oldu. Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, ruble kararının anlaşmaların ihlali olduğunu söyleyerek atılacak adımlar konusunda Alman hükümetinin Avrupalı ortaklarıyla görüşeceğini belirtti.

Avrupa’da enerji firmalarını endişelendiren bu karara karşı ekonomistler de uyarıda bulundu. Almanya’daki Heinrich-Heine Üniversitesi Rekabet Ekonomisi Ensitüsünden Prof. Dr. Jens Südekum, Rusya’nın kararının ‘ekonomik savaşı tırmandıracağı’ değerlendirmesini yaptı. Südekum, ödemede para birimi değişikliğinin anlaşmaların açık bir ihlali olduğunu belirtti. Batı ülkelerinin bir biçimde buna tepki göstermesi gerektiğini vurgulayan Südekum, “Rusya’dan enerji ithalatına ambargo uygulanması şuanda daha olası hale gelmiş vaziyette” şeklinde konuştu.

“Neticelerini öngöremiyoruz”
Zukunft Gas isimli Alman enerji firmaları birliğinin başkanı Timm Kehler, Rusya’nın gaz sevkiyatını yalnızca ruble karşılığında yapacağı haberinin doğal gaz piyasasında büyük bir endişeye yol açtığını belirtti. Kararın neticelerini henüz öngöremediklerini söyleyen Kehler, bunun aynı zamanda Rusya’ya yönelik yaptırımların etkili olduğunu ve Putin’i baskı altına aldığını gösterdiğini ifade etti.

AB ve ABD’nin ek yaptırım planı
Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanları ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile beraber Rusya’ya karşı ek yaptırım kararları almaya hazırlanıyor. Fakat bu konuda AB ülkeleri arasında görüş ayrılıkları var.

Alman sanayicileri de yeni ekonomik yaptırımlara sıcak bakmıyor. Alman Sanayiciler Birliği (BDI), liderleri karar almada aceleci davranmamaları yönünde uyardı. BDI Başkanı Siegfried Russwurm, “AB, kısa vadede kapsamlı bir enerji ambargosuna hazır değil” dedi. Russwurm, bu şekilde bir kararın AB’nin tutarlılığı ve hareket yeteneğini ekonomik ve siyasi olarak riske atabileceği uyarısında bulundu.

Detaylar bir hafta içinde açıklanacak
Rusya’nın doğal gazı ruble karşılığında satma kararının detaylarını bir hafta içinde açıklaması bekleniyor. Rus devletine bağlı enerji şirketi Gazprom da alınan karara uyacağını ve lüzumlu değişiklikleri yapacağını açıkladı. Putin, açıklamasında değişikliğin para birimi ile alakalı olduğunu, doğal gaz miktarı ve fiyatlar açasından anlaşmadaki yükümlülüklerin asıl alınacağını ifade etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.