adplus-dvertising

Rusya’nın 9 Mayıs saldırı ihtimaline karşı Ukrayna teyakkuzda!

Ukrayna, Rusya’nın “9 Mayıs Zafer Günü” nedeniyle girişebileceği büyük çaplı saldırıya karşı güvenlik önlemlerini artırdı. Parlamento ve Zelenskiy’nin sarayına hava savunma sistemi yerleştirildi.
Takip et
Rusya’nın 9 Mayıs saldırı ihtimaline karşı Ukrayna teyakkuzda!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna yönetimi, Rusya’nın 9 Mayıs Zafer Bayramı nedeniyle girişebileceği büyük çaplı saldırı dalgasına karşı başta başkent Kiev olmak üzere ülke genelinde güvenlik tedbirlerini artırdı. Ukrayna Milletvekili ve Kırım-Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, kimyasal ve nükleer dâhil Putin yönetiminin her türden çılgınlığı deneyebileceğini ve bu yönde hazırlıklar yapıldığını belirtti. Çubarov, Ukrayna Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı dâhil büyük kentlerde kritik merkezlere dönük saldırıların olabileceği yönünde istihbarı bilgiler olduğunu ifade etti.

BÜTÜN ÜLKE AĞIR TEHDİT ALTINDA
Ukraynalı diplomat Hryhorii Boiko ise Rusya’nın bir kaç gün önce ülkenin batısından doğusuna fırlattığı Sarmat füze denemesini hatırlatarak, “Ukrayna’da bütün hastaneler, akaryakıt ve tarım-gıda merkezleri, nükleer içerik arz eden tesisler ve Polonya sınırı dâhil bütün ülke ağır tehdit altında. Putin, Rus halkına Ukrayna üstünden bir mesaj verecek. Öte Yandan gene 9 Mayıs, daha önce operasyon denen işgal girişimine resmen savaş denerek çok daha ağır bombardıman ve kara saldırılarının başlangıç günü olabilir” diyerek konuştu.

CEPHEYE SEVKİYAT SÜRÜYOR
Ukrayna sivil savunma biriminin nükleer tehditlere karşı teyakkuz halinde olacağı bildirilirken muhtemel Ukrayna Parlamentosu ve Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin bulunduğu alana yönelik saldırılara karşı da Kiev ve çevresine yeni hava savunma sistemleri yerleştirildi. Rus ordusuna bağlı donanma birliklerinin son dönem hareketliliğinin arttığı gözlenirken daha önce 9 Mayıs Zafer günü kutlamalarına katılan çok sayıda gemi, bu sene sıcak hatta konuşlandırıldığı bölgeleri terk etmedi. Öte yandan Rusya’nın Belarus, Donekts, Lugansk ve Beyaz Rusya’ya yeni füze sistemleri kurduğu ve yeni kara birliklerinin cepheye sevkiyatının devam ettiği öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.