Rusya’dan Türkiye’ye uzay desteği!

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, Türkiye’nin Milli Uzay Programını gerçekleştirmek için lüzumlu bütün siyasi ve ekonomik kaldıraçlara sahip olduğunu söyleyerek, “Güneydeki mühim komşumuz ve ortağımız Türkiye’nin uzayla alakalı girişimlerine katılmak için bütün fırsatları değerlendirmekten her zaman mutluluk duyarız.” şeklinde konuştu.
Takip et
Rusya’dan Türkiye’ye uzay desteği!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rogozin, Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nı ve Rusya ile Türkiye arasındaki uzay ve savunma sanayisindeki iş birliği potansiyelini, muhabirine değerlendirdi.

Türkiye ve Rusya arasında, barışçıl uzay alanındaki ikili temasların uzun bir geçmişe sahip olduğuna işaret eden Rogozin, “Türk meslektaşlarımızla her zaman çeşitli etkinlikler kapsamında toplantılar yapmaya çalışıyoruz. Etkileşimlerimizde edindiğimiz deneyim, iki ülkenin uzay faaliyetleri alanında mühim uzun vadeli ortak çıkarlara sahip olduğunu doğrulamaktadır.” diyerek konuştu.

Söz konusu temasları daha sistematik ve kapsamlı bir hale getirmek için taslak bir belge üstünde çalışıldığını anlatan Rogozin, “Barışçıl uzay faaliyetlerinde iş birliği konusunda Rusya-Türkiye hükümetlerarası anlaşmasının temeli olacak etkili bir yasal çerçeve yaratmak için beraber çalışma konusunda anlaştık. Belgede yer verilen hükümler, uzay faaliyetlerinin geniş bir yelpazesinde iş birliğimizi düzenlememizi sağlayacaktır. Şu anda taslak anlaşma Türk meslektaşlarımız tarafından inceleniyor.” ifadelerini kullandı.

Uzay programlarının gerçekleştirilmesi için kuvvetli bir siyasi irade ve yetkin bir yönetim gerektiğine işaret eden Rogozin, “Deneyimli ortaklardan da destek alınması şartıyla, genç bir uzay kuvveti, oldukça kısa bir sürede tam teşekküllü bir gezegenler arası misyonu kolayca hazırlayabilir ve uygulayabilir.” diyerek konuştu.

Rogozin, Türkiye’nin de uzay programını gerçekleştirebilecek yetkinliğe sahip ülkeler arasında olduğunun altını çizerek, “Türkiye’nin kendi ay misyonunu hazırlaması ve uygulaması için lüzumlu bütün siyasi ve ekonomik kaldıraçlara sahip olduğundan hiç şüphemiz yok ve Türk havacılık sektöründe yeterli sayıda yetkin ve kalifiye uzman olduğunu da defalarca gördük.” şeklinde konuştu.

ROSCOSMOS UZAYA TÜRK GÖNDERİLMESİ İÇİN İSTİŞAREYE HAZIR

Türk yetkililerin, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaşım için Rus yapımı Soyuz roketlerinin kullanılabileceğini yönelik açıklamalarını değerlendiren Rogozin, “Soyuz, yalnızca Rusya’da değil, dünya çapında en güvenilir fırlatma araçlarından biridir. Bugüne kadar toplamda, çeşitli modifikasyonlara sahip 1100’den fazla Soyuz uzaya fırlatıldı.” şeklinde konuştu.

Roscosmos’un yabancı kozmonotların eğitimi noktasında tecrübe sahibi olduğunu anlatan Rogozin, “Rus uzmanlar, Türk kozmonotlarının eğitimi ve Türkiye’nin faydasına insanlı bir uzay projesinin hazırlanması ile ilgili istişareleri başlatmaya hazır. Türk meslektaşlarımızdan uygun teklifleri bekliyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da 2019’da gerçekleştirilen MAKS-2019 fuarına katıldığını hatırlatan Rogozin, “Burada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaptığım ‘uzaya Türk astronot gönderme’ teklifi büyük memnuniyetle karşılandı. Şu ana kadar taraflarımız bu konuda kapsamlı görüşmeler yapmadı, Türk meslektaşlarımızın inisiyatifini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Rogozin, insanlı uzay incelemelerinin karmaşık ve son derece kaynak yoğun bir uzay faaliyeti olduğunun altını çizerek, “Belki de motor sporları dünyasından Formula 1 yarışları ile bir paralellik kurmak uygun olacaktır. Her insanlı uçuş çok uzun süren bir eğitim gerektirir. Görevin organizasyonu için çeşitli seçenekler vardır, süresi, uçuş düzenleri ve mürettebata atanan bilimsel ve uygulamalı görevler mühimdir. Yabancı ortaklarımızla insanlı bir görevin bütün nüanslarını istişare etmek her zaman çok uzun ve özenli bir iştir. Bütün bu konuları Türk meslektaşlarımızla istişare etmeye hazır ve istekliyiz.” ifadelerini kullandı.

TÜRK SAVUNMA SANAYİİ SAYGI UYANDIRIYOR

Türkiye’nin son zamanda bütün dünyanın dikkatini çeken insansız hava araçları atılımını da değerlendiren Rogozin, “Önde gelen uluslararası havacılık fuarlarının, düzenli katılımcıları olarak Türk sanayisinin bu alandaki hızlı gelişimini dışarıdan görme fırsatı bulduk. Elbette Türk mühendislerinin bu alandaki çalışmalarının saygı uyandırmaması mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Milli Uzay Programı kapsamında Türkiye’de kurulacak uzay teknolojisi geliştirme merkezi için de Türkiye ve Rusya arasında yeni iş birliği imkanlarının doğabileceğini vurgulayan Rogozin şunlara vurgu yaptı:

“Herhangi bir ciddi uzay projesinin uygulanması, çok sayıda uzmanın, organizasyonun, yüklenicinin, mühim maddi ve finansal yatırımların ve mühim seviyede zaman kullanımının koordinasyonunu gerektirir. Bu sebeple uluslararası iş birliği, her bir katılımcı için maliyetleri düşürmenize ve projenin genel başarı şansını artırmanıza imkan tanıyan en çekici seçeneklerden biridir. Uluslararası iş birliği, şu anda Rusya Federasyonu’nda uygulanmakta olan Uzay Stratejisinin de mühim bir parçasıdır. Bu bağlamda, Roscosmos, yabancı ortaklarından iş birliğinin geliştirilmesine yönelik her türlü öneriye açıktır. Güneydeki mühim komşumuz ve ortağımız Türkiye’nin uzayla alakalı girişimlerine katılmak için bütün fırsatları değerlendirmekten her zaman mutluluk duyarız.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.