adplus-dvertising

Rusya’dan Türk TIR’ları için geçiş kolaylığı!

Rusya, üç limanda TIR’lara yönelik lojistik nakilleri hızlandırdı. Kendi çekicileri ile beraber limanlardan geçebilecek Türk TIR’larından alınan 350 dolarlık teminat belgesi de kalkıyor.
Takip et
Rusya’dan Türk TIR’ları için geçiş kolaylığı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin Ukrayna savaşı sebebiyle ticaretin etkilenmemesi için Rusya ile temaslarında yeni bir gelişme meydana geldi. Rusya, üç limanda TIR’lara yönelik lojistik transferleri hızlandıracak yeni bir adım attı.

Rusya Maliye Bakanlığı tarafından 26 Nisan’da onaylanan mevzuat değişikliği ile Kavkaz, Temruk ve Novorossisk Limanları, “TIR karnesi” kullanımına uygun hale getirildi. Bu vaziyette Türk TIR’ları kendi çekicileri ile beraber söz konusu limanlardan geçiş yapabilecek.

Rusya’dan Türk TIR’ları için geçiş kolaylığı!

350 DOLARLIK TEMİNATA SON

TIR karnesi uygulamasıyla şoförler, gümrük geçişlerinde daha az belge ve prosedürle uğraşacak. Böylece gümrük işlemleri hızlanırken, bekleme süreleri azalacak. Öte Yandan, yapılan düzenleme öncesinde Rusya’nın Kavkaz Limanı’nda kullanılması gereken ve Türk TIR’larına 350 dolar ek maliyet getiren teminat belgesi düzenlenmesine ilişkin uygulama da yeni kararla gerekliliğini yitirecek. Bu vaziyet da taşıyıcılara maliyet avantajı sağlayacak.

YOLCU GÜMRÜĞÜ GELİYOR

Öte yandan, uluslararası ticaretin mühim noktalarında bulunan gümrüklerdeki problemlerin aşılması maksadıyla çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Rusya’nın Novorossisk Limanı’nda yolcu gümrüğü açılması ile alakalı Ticaret Bakanlığı’nın temaslarını sürdürdüğü söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.