Rusya’dan Su-35 savaş uçağı alan Mısır’a ABD şimdi ne diyecek?

ABD’nin bütün yaptırım uyarılarına karşın Mısır, Rusya ile imzaladığı anlaşma kapsamında iki tane Su-35 savaş uçağını teslim isimli. Şuanda ise S-400 hava savunma sistemi alımı sebebiyle Türkiye’yi CAATSA yaptırımlarına tabi tutan ABD’nin, gene Rusya’dan Su-35 savaş uçağı satın alan Mısır’a da yaptırım uygulayıp uygulamayacağı merak konusu.
Takip et
Rusya’dan Su-35 savaş uçağı alan Mısır’a ABD şimdi ne diyecek?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rus medyasına konuşan kaynaklara göre Mısır, 2018 senesinde imzalanan anlaşma kapsamında Rus Su-35SE uçaklarının ilk ikisini 2020 senesinin sonunda teslim aldı.

Anlaşma kapsamında 2020-2022 seneleri arasında ortalama 2 milyar dolar değerindeki toplam 24 Su-35SE’nin Mısır’a teslim edilmesi planlanıyor. 10 uçaktan oluşan ikinci parti teslimatın 2021 senesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD, MISIR’A YAPTIRIM UYGULAYACAK MI?

Mısır ve Rusya arasında 2018 senesinde imzalanan anlaşma sonrası ABD, Rusya’dan savaş uçağı satın alınmamasına yönelik Mısır’ı birçok defa uyardı. Son olarak ABD Dışişleri Bakanı Blinken, 23 Şubat tarihinde Mısırlı mevkidaşı Semih Şükri ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Mısır’ı Rusya’dan savaş uçağı satın almanın neticeleri olacağına dair uyardı.

Şuanda ise S-400 hava savunma sistemi alımı sebebiyle Türkiye’yi CAATSA yaptırımlarına tabi tutan ABD’nin, gene Rusya’dan Su-35 savaş uçağı satın alan Mısır’a da yaptırım uygulayıp uygulamayacağı merak konusu.

CAATSA YAPTIRIMLARI NEDİR?

2 Ağustos 2017’de eski Başkan Trump’ın imzasıyla yürürlüğe giren CAATSA, “Rusya Federasyonu’nun savunma ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar ismine çalışan kurum ve kişilerle mühim düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını” öngörüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.