Rusya'dan Şaşırtan Açıklama: Asker Çekileceğini Bilmiyorduk

Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD'nin Suriye'den asker çekeceği ile ilgili bir bilgilerinin olmadığını söyledi. Peskov Barış Pınarı operasyonuna da değindi.
Takip et
Rusya'dan Şaşırtan Açıklama: Asker Çekileceğini Bilmiyorduk
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin operasyon yapması olasılığı olan bölgede yer alan 50 ABD askerinin dün bölgeden çekildiğini açıklamıştı. ABD'nin Rusya'ya bilgi verip vermediği sorusuna Peskov, "Hayır, kimse bilgi aktarmadı. Oradan hangi askerlerin çıktığını, sayılarının ne olduğunu, çekilip çekilmediklerini şimdilik bilmiyoruz. Bildiğiniz üzere, dünyanın değişik bölgelerinden askerlerin çekildiği ile alakalı doğrulanmamış açıklamalar yapıldı. Bu sebeple bölgedeki durumu çok dikkatli biçimde izliyoruz" cevabını verdi.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'de meydana gelen gelişmeler konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Trump'la temasa geçmediğini de ifade etti.

TÜRKİYE SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUYACAK

Dmitriy Peskov, dün gerçekleştirdiği açıklamada da Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine muhtemel operasyonu ile alakalı, "Türkiye'nin kendi emniyetini tesis etmeye dönük eylemlerini biliyoruz ve kabul ediyoruz." demiş, Suriye'nin toprak ve siyasi bütünlüğü ön şartına Türkiye'nin bağlılığını Kremlin'in bildiğini ifade eden Peskov, "Suriye krizinin çözümünde ve diğer problemlerde Suriye'nin toprak bütünlüğü başlangıç aşamasıdır. Türk meslektaşlarımızın her halde, her şeyden evvel bu ön şarta bağlı kalacağını ümit ediyoruz." sözlerini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.