adplus-dvertising

Rusya’dan NATO’ya tepki!

29 Haziran 2022, 17:27 tarihinde eklendi
İsveç ve Finlandiya’nın, NATO’ya katılım sürecini değerlendiren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, “Madrid’deki zirve NATO’nun agresif bir biçimde Rusya’yı çevreleme politikasını pekiştiriyor” ifadelerini kullanarak, “NATO’nun Doğu Avrupa’da kuvvetlenmesine karşı tedbirler alacağız” şeklinde konuştu.
Takip et
Rusya’dan NATO’ya tepki!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin dün Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine yeşil ışık yakmasının sonrasında Rusya, söz konusu ülkelerin NATO üyeliğine tepki gösterdi. Rus basınına konuyla alakalı açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Finlandiya ve İsveç’in, NATO’ya dahil olmasına karşı tedbirler alacaklarını belirterek, “Madrid’deki zirve NATO’nun agresif bir biçimde Rusya’yı çevreleme politikasını pekiştiriyor. Bu bizim politikalarımızı hiçbir biçimde etkilemez. Her halükarda güvenliğimizi yüzde 100 sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Finlandiya ve İsveç’in, NATO’ya katılım isteğinin egemenlik haklarını teslim etmek manasına geldiğini savunan Ryabkov, “Nihayetinde onlar egemenliklerinin bir kısmını NATO’ya, bir kısmını da Washington’a ve bir kısmını da NATO’nun öbür kuvvetli ortaklarına teslim ediyor” ifadelerini kullandı.

Madrid’de alınan kararlara karşın kendilerinin güvenliklerini netice ne olursa olsun sağlayacaklarını söyleyen Ryabkov, “NATO’nun söylemleri bizim için çok net. Gerçekle alakası olmayan bir şekilde Rusya’yı NATO için bir tehdit olarak adlandıracaklar. Ama biz kendi güvenliğimiz ve müttefiklerimizin güvenliğinin sağlanması için her şeyi yapacağız. Bu Ankara, Stockholm ve Helsinki arasındaki Madrid Zirvesi ardından varılabilecek herhangi bir anlaşmaya bakılmaksızın her şartta sağlanacak” şeklinde konuştu.

“NATO’nun Doğu Avrupa’da kuvvetlenmesine karşı tedbirler alacağız”

NATO’nun, Polonya, Bulgaristan ve Romanya gibi Doğu Avrupa ülkelerindeki birliklerini güçlendirmeye yönelik kararlarını ve adımlarını da değerlendiren Ryabkov, buna karşı da tedbirler alacaklarını söyleyerek, “Şuanda onlar bizim tarafımızdan tedbirler alacağımız kararlar alacaklar. Yeteneklerimiz ve kaynaklarımız var. Güvenliğimiz yüzde yüz garanti altına alınacak. Bu kararı alanlar Rusya’nın sindirilebileceği ve dizginlenebileceği yanılsaması içindeler. Başarılı olamayacaklar. NATO birliklerinin bulunduğu ülkelerin güvenliğini güçlendiremeyecekler. İstikrar umudu daha da uzaklaşacak. Uzaklaştıkça da riskler artacak” diye NATO’ya gözdağı verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.