adplus-dvertising

Rusya’dan NATO’ya Finlandiya ile ilgili nükleer uyarı!

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile 24 Şubat’ta başlayan savaş can almaya devam ederken Avrupa yeni bir kriz ile karşı karşıya. İsveç ve Finlandiya’nın olası NATO üyeliği ile alakalı konuşan Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev ‘nükleer Baltık’ uyarısında bulundu.
Takip et
Rusya’dan NATO’ya Finlandiya ile ilgili nükleer uyarı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rus saldırısı ile başlayan Ukrayna savaşı 50’nci gününde. Ukrayna’nın dört bir yanında can kayıpları sürerken dünya gözünü bu defa Avrupa’nın kuzeyinde.

Zira NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya alabileceklerini açıklaması sonrası başlayan kriz büyümeye devam ediyor.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev’in açıklamaları ise tabiri caizse bütün gözlerin bu bölgeye çevrilmesine neden oldu.

BALTIK BÖLGESİ İÇİN NÜKLEER GÖZDAĞI

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya mensup olmaları vaziyetinde Moskova’nın bu tehditlere karşı tedbir alması gerekeceğini söyleyen Medvedev, çok konuşulacak bir nükleer uyarıda bulundu.

Rusya’nın bölgeye İskender füzeleri, hipersonik silahlar ve nükleer bombalara ev sahipliği gemiler sevk edebileceğini ima eden Medvedev açıklamasında şu ifadeye yer verdi;

‘İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya mensup olduğu bir vaziyette Baltık bölgesinin nükleerden arındırılmış statüsünden bahsetmek mümkün olmaz.’

RUSYA’NIN UYARILARINA KARŞIN BULUŞTULAR

Rusya’nın bütün uyarılarına karşın dün, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, İsveç’in başkenti Stockholm’de NATO üyeliğini görüşmek üzere bir araya geldi.

Liderler ikili görüşmenin sonrasında düzenlediği ortak basın toplantısında açıklama yaptı. Marin, Finlandiya’nın gelecek haftalarda NATO’ya mensup olup olmayacağına karar verileceğini dile getirdi.

Rusya’dan NATO’ya Finlandiya ile ilgili nükleer uyarı!

Geleceğe dair bir görüşe sahip olmak gerektiğini kaydeden Marin, ‘Bu süreci, analiz ederek ve gelecek hakkında ortak görüşler elde etmek için kullanıyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘HAFTALAR İÇİNDE GERÇEKLEŞECEK’

NATO üyeliğine karar verme noktasında kesin bir tarih vermeyen Marin, ‘Fakat süreç, oldukça hızlı olacak. Aylar değil, her şey haftalar içinde gerçekleşecek’ şeklinde konuştu.

RUSYA İÇİN KÂBUS SENARYOSU

Askeri uzmanlara göre, halihazırda Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıkan Rusya için bir başka komşusu Finlandiya’nın üyeliği olabilecek en kötü senaryolardan birisi.

NATO yetkilileri, İskandinav ülkelerinin üyelik kriterlerinin çoğunu halihazırda karşılaması sebebiyle, ülkelerin ittifaka kabulünün nispeten basit olacağına inanıyor.

Türkiye’nin de mensubu olduğu NATO, İkinci Dünya Savaşı’nın sonrasında Sovyetler Birliği ile olası bir çatışmaya karşı 1947’de kurulmuştu.

RUS VEKİL TEHDİT ETMİŞTİ: ÜLKENİZİ YOK EDERİZ

Rus milletvekili Vladimir Dzhabarov, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının ‘korkunç bir trajedi’ olacağını söyleyerek tehditler savurmuştu.

Finlandiya’nın NATO’ya katılması vaziyetinde Rusya’nın ‘meşru hedefi’ olacağını söyleyen milletvekili ‘Finlandiya bu hamlesi ile ülkelerinin yok edilmesini güvence altına alır’ demişti.

PUTİN’İN PLANI TERS TEPTİ

Rusya komşusu Finlandiya ve öbür kuzey ülkesi İsveç’in NATO’ya mensup olmaması konusunda uzun zamandır uyarılarda bulunuyor. Fakat Putin’in emri ile Ukrayna’da başlayan savaş sonrası Moskova’nın planı tabiri caizse ters tepmiş vaziyette.

Zira yapılan son kamuoyu incelemelerine göre, Finlandiya’da her 100 kişiden 84’i Rusya’yı ‘mühim bir askeri tehdit’ olarak görüyor.

Geçen sene yani Ukrayna krizi yaşanmadan önce bu oran yalnızca yüzde 25 oranındaydı. İsveç’te de vaziyet farklı değil. Senelerdir ‘tarafsızlık’ modelini uygulayan ülkede NATO sesleri artık daha yüksek çıkıyor.

Ülkede muhalefet partilerinin de desteği sonrası İsveç’in üyeliğe hiç olmadığı kadar yakın olduğu söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.