Rusya’dan koronavirüs aşısı için yeni adım… Aşının toz halini de üretecek

Almanya’da Dr. Özlem Türeci ve Dr. Uğur Şahin’in geliştirdiği koronavirüs aşısının eksi 70 derecede muhafaza edilmesine dair gereklilik, aşı firmalarının üretim planlarında değişiklikleri beraberinde getirdi. Bu nedenle Rusya, Sputnik V aşısının toz halini üretmeye ağırlık vereceğini açıkladı.

Biontech firmasının geliştirdiği aşının -70 derecelerde muhafaza edilmesi gerekliliği, aşı firmalarını da farklı çözümlere itiyor.

Sputnik V isimli koronavirüs aşı geliştiren Rusya, aşının nakliye ve muhafaza kolaylığı sağlanması amacıyla, toz halini üretmeye odaklanacaklarını açıkladı.

Reuters’e demeç veren Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu Başkanı Kirill Dmitriyev, -18 derecede muhafaza edilmesi gereken Sputnik V aşısının daha fazla kişiye erişimini sağlayabilmek için çok düşük sıcaklıklarda depolama ihtiyacını ortadan kaldıracak toz haldeki Sputnik V aşısının üretimine ilkbahardan itibaren ağırlık vermeyi planladıklarını belirtti.

Dmitriyev, “Şubattan itibaren temel olarak liyofilize halde aşı üretimine geçmeyi planlıyoruz. Çoğunluğu olmasa da dozların büyük bir bölümü toz halde üretilecek” dedi.

Dmitriyev, yapılan testlerin toz haldeki aşının bağışıklık tepkisinin sıvı haldekiyle aynı olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Rus Biyoteknoloji şirketi BioCad, 23 Eylül’de Sputnik V’nin geliştiricisi Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü’yle aşının sıvı halinin yanı sıra toz ve liyofilize halinin üretimini öngören bir anlaşma imzaladıklarını duyurmuştu.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı