adplus-dvertising

Rusya’dan, Japonya ve ABD’ye gözdağı

Rusya Savunma Bakanlığı, yeni bir denizaltı savunma füzesi sisteminin Japon Denizi’nde başarılı bir biçimde test edildiğini duyurdu. Moskova’nın adımı Japonya ve ABD’ye gözdağı olarak yorumlandı.
Takip et
Rusya’dan, Japonya ve ABD’ye gözdağı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna’ya saldırıları sebebiyle uygulanan yaptırımların sonrasında Rusya-Japonya ilişkileri gergin bir döneme girerken, Moskova’dan bölgede gerilimi arttıracak bir hamle geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, bir denizaltı savunma füzesi sisteminin son versiyonunun Japon Denizi’nde başarılı bir biçimde test edildiğini duyurdu. Rusya’nın Pasifik Filosundaki Korvet tipi bir savaş gemisinden “Otvet” sistemiyle fırlatılan füzenin tespit edilen su altı hedefini isabetli biçimde vurduğu kaydedildi. Moskova’nın adımı, Japonya ve Pasifik bölgesindeki en büyük müttefiki olan Washington’a gözdağı olarak yorumlandı.

Düşman denizaltıları yok etmek için geliştirildi

Düşman denizaltıları yok etmek için tasarlanan denizaltı karşıtı füze sistemi “Otvet”in, “91R1 Kalibr” füze sistemi baz alınarak geliştirildiği biliniyor. Korvet, firkateyn ve öbür tipteki savaş gemilerine kurulabilen sistem aracılığıyla çeşitli füze türlerinin ateşlenebildiği söyleniyor. 50 kilometreye kadar atış menzilli bulunan “Otvet” sistemi ile fırlatılan füzeler denizin 800 metre altında bulunan hedefleri vurabiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.