adplus-dvertising

Rusya’da tahıl üretimi 11 milyon ton azaldı

Rusya Tarım Bakanlığı, ülkede tahıl imalatının geçen senenin aynı dönemine oranla 11 milyon ton azaldığını açıkladı.
Takip et
Rusya’da tahıl üretimi 11 milyon ton azaldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle tahıl krizi devam ederken, Rusya Tarım Bakanlığı bu sene yapılan tahıl imalatına ilişkin verileri yayınladı. Bakanlığın verilerine göre, geçtiğimiz sene Rusya’da toplam 15,4 milyon hektarlık alanda ekim yapılırken bu sene 9,4 milyon hektarlık alana ekim yapıldı.

Rus Tarım Bakanlığı, ülkede 28 Temmuz 2021 tarihine kadar 50,9 milyon ton tahıl imalatı yapıldığını fakat, bu sene aynı dönemde 39,9 milyon ton tahıl hasat edildiğini açıkladı. Bu sene elde edilen verilere göre Rusya’da tahıl imalatı geçen senenin aynı tarihine göre 11 milyon ton azaldı.

Rusya’da bu sene 273 bin hektar alana kanola ekimi yapılırken 28 Temmuz’a kadar ortalama 374 bin ton kanola hasadı gerçekleşti. Rus tarım firmaları ve çiftçiler bu sene ortalama 8 bin 900 hektar alana patates ekimi yaptı. Bu senenin ortasına kadar ülkede ortalama 250 bin ton patates hasadı gerçekleşti. Ülkede 33 bin 300 hektar alana sebze ekimi yapılırken 28 Temmuz tarihine kadar 330 bin ton sebze hasadı gerçekleşti.

Avrupa Birliği Konseyi tarafından Salı günü yapılan açıklamada, Ukrayna’ya saldırıları sebebiyle genişletilen ve Rusya ekonomisini hedef alan yaptırımların 31 Ocak 2023’e kadar 6 ay daha uzatılmasına karar verildiği söylendi. Açıklamada, yaptırımların finans, enerji, teknoloji ve çift kullanımlı mallar, sanayi, ulaşım ve lüks mallar üstündeki kısıtlamalar da dahil olmak üzere geniş bir alanı kapsadığı kaydedilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.