adplus-dvertising

Rusya’da otel, uçak dahil sertifikalı aşı turizmi başladı!

Dünyada aşı sıkıntısı çekilirken bazı firmalar bunu fırsata çevirmeye başladı. Moskova'da çeşitli turizm şirketleriyle anlaştıklarını belirten firmalar uçak, otel masrafları dahil olmak üzere aşı turu düzenlediklerini ve bunun bedelinin 1.099 Euro olduğunu söyledi. Ayrıca tura katılıp aşı olanlara aşı karnesi de veriliyor.
Takip et
Rusya’da otel, uçak dahil sertifikalı aşı turizmi başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya, koronavirüsten kurtulmak için canla başla mücadele ediyor. Henüz salgın kontrol altına alınabilmiş değil. Salgınla mücadelede başarı yakalanabilmesi için en mühim silahın ise aşı olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda piyasaya sürülen aşılar arasında Sinovac, Pfizer-Biontech, Sputnik V ve AstraZeneca aşıları ön plana çıkmış vaziyette. Aşı sayısının yetersiz olması sebebiyle de dünyada 100’e yakın ülke henüz aşıya ulaşabilmiş değil. Salgının boyutu büyük ve aşıya ulaşım da zor olunca, aşı sırasını beklemek istemeyenler için ‘aşı turizmi’ başlatıldı. Türkiye’den de bazı tur operatörleri ‘aşı turizmi’ yapmaya başladığını duyurdu.

‘KLİNİKLE ANLAŞTIK’

Biz de Rusya’ya ‘aşı turizmi’ yaptığını öne süren bir tur operatörü ile müşteri olarak temasa geçtik. Tur operatörünün İstanbul’daki ofislerine giderek ‘aşı turizmi’ ile ilgili bilgi aldık. Tur operatörünün yetkilisine, turun koşullarını sorduk. Salgın öncesinden de Rusya ile çalışan bir tur operatörü olduklarını, tur düzenleyen öbür seyahat acentelerine de turların satışını yaptıklarını belirtti. Rusya’ya düzenlen ‘aşı turizmi’ ile ilgili da şu bilgileri verdi: “Turu satın almanız halinde size iki uçak bileti kesiyoruz. Örneğin ilk uçuşunuz 15 Nisan’da olacaksa ikinci uçak biletiniz 6 Mayıs’a ayarlanıyor. Her iki gidişte de Moskova’da 2 gece konaklama yapılıyor. Aşılar Moskova’ya gider gitmez yapılıyor. Aşılar orada anlaştığımız klinikte yapılıyor. Gider gitmez aşı yapmamızın nedeni ise orada en azından 24 saat geçirmenizi temin etmek… Böylece bir yan etki oluşması vaziyetinde müdahale edilebilmesini sağlıyoruz. Yanınızda da Rusça bilen bir asistan oluyor. Ardından da bir Moskova seyahati yapılıyor. Kremline gidiliyor, metro turu yapılıyor, Nazım Hikmet’in mezar yeri ziyaret ediliyor.”

SÜREÇ YASAL MI?

Detayları aldıktan sonra bu defa yapılan işlemin yasal olup olmadığını soruyoruz. Yasal bir vaziyet olduğunu, herhangi bir kanun dışı işlemin söz konusu olmadığını belirtiyor. Aşı yaptırdığımıza dair bir belge verilip verilmediğini sorunca da şu yanıtları alıyoruz: “Aşı pasaportu verilmiyor fakat uluslararası geçerliliği olan aşı karnesi veriyorlar. Yapılan aşı ise Rus Sputnik V.”

TUR FİYATI 1.099 EURO

Bu işlemler için ne kadar ödeme yapmamız gerektiği hakkında olarak da şunları belirtiyor: “Yeşil pasaportunuz varsa vize almanız gerekmiyor. Eğer vize alınacaksa Rusya’ya iki defa gidileceği için çift girişli vize alınıyor. Bunun ücreti 220 dolar. İki turda da 4 yıldızlı otel konaklaması yaptırıyoruz. Uçak biletleri ve iki doz Sputnik V aşısı için 1.099 Euro talep ediyoruz. Bu da Ortalama 10 bin TL’ye geliyor. Vize de eklenince toplam ödemeniz gereken ücret 12 bin TL’ye yaklaşıyor. Esasında bu makul bir rakam. İki doz aşı için kliniğe 130 Euro ödeme yaptıklarını kaydeden tur şirketi yetkilisi, “Rusya’ya her giden aşı olamıyor. Biz orada bir klinikle anlaştığımız için aşı yaptırabiliyoruz.”

TALEP ARTTI

Dünyada aşı olamayan milyonlarca kişi varken, Rusya’da da henüz herkes aşıya ulaşamamışken, yurtdışına gelenler için nasıl bu şekilde bir uygulama yapıldığına dair de şu ifadeleri kullanıyor: “Rusya’da AVM’lerde bile aşı merkezleri var. Oralarda Sputnik V dışındaki aşılar yapılıyor. Anlaştığımız klinik de esasında aşı satışı yapamıyor. Fakat yabancı yolcu olduğu için aşıyı ücretli olarak sunuyor. ‘Ellerindeki aşı yetmiyor’ vaziyeti yok yani. Her şeyi resmi kayıtlı yapıyoruz. Rusya’ya gitmeden önce anlaştığımız kliniğe pasaport bilgilerinizi iletiyoruz. Hangi seri numaralı aşı kime yapıldıysa orada kayıt altına alınıyor. Bundan önce bir İtalyan ve bir Ürdünlü gönderdik. Onlarla da bir problem yaşamadık. Türkiye’den bu zamana kadar da 4 kişi aşı olmak için gitti. Fakat istekler artmaya başladı. Daha çok yaşı büyük olan firma yöneticilerini aşı yaptırmak isteyen şirketler bize başvuruyor. Henüz aşı sırası gelmeyen yöneticileri için bu taktiği izlemek istiyorlar. “

‘SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRIYORUZ’

Aşı olduktan sonra sağlık sorunuyla karşılaşılması halinde yolcu için sigorta yaptırdıklarını belirten tur firmasının yöneticisi, “Oraya gitmeden önce sigorta yaptırıyoruz. Herhangi bir vaziyet oluşursa bu sigorta ile orada tedavi görebiliyorsunuz. Eğer hastaneye yatma vaziyetiniz olursa yaptırdığımız sigorta sayesinde hastaneye para ödemesi yapamamış oluyorsunuz” diyor. Dubai için de benzer turların düzenlendiğini kaydeden yönetici, “Biz tur düzenlemiyoruz ama yapan şirketler var. Fakat orası tek erkeğe vize vermiyor. Eşiyle beraber gidilmesi isteniyor. Orada hangi aşı yapıldığını konusunda ise bir bilgimiz yok” ifadelerini kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde benzer bir haber Dünya Gazetesi’nde yer almış, Dünya’ya konuşan turizmci şu ifadeleri kullanmıştı: “Yabancıya aşıya imkan sağlayan ülkeler arasında Dubai de yer alıyor. Rusya’nın da turiste aşıya izin vermesini bekliyoruz. Aşı nedeniyle iki defa gidilmesi gerekiyor, her gidiş için bin 500 Euro’luk bir fiyat tarifesi düşündük.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.