adplus-dvertising

Rusya’da muhalif Navalny’a hapishanede Kur’an-ı Kerim okuma yasağı!

Rusya'nın muhalif isimlerinden olan Navalny kaldığı hapishanede kendisine Kur’an-ı Kerim verilmediği gerekçesiyle hapishane yönetimini mahkemeye verdi. Rus muhalif Putin karşıtlığı ile biliniyor.
Takip et
Rusya’da muhalif Navalny’a hapishanede Kur’an-ı Kerim okuma yasağı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Navalny, Instagram üstünden yaptığı yazılı açıklamada, cezasını çektiği hapishanede kendini geliştirebilmek için çeşitli hedefler koyduğunu söyledi.

Hedeflerinden birinin de Kur’an-ı Kerim’i ve Hazreti Muhammed’i derinden anlamak olduğuna işaret eden Navalny, “Bana Kur’an-ı Kerim vermiyorlar. Bu son derece sinir bozucu.” ifadesini kullandı.

Etrafında herkesin İslam’ı ve Müslümanları konuştuğunu söyleyen Navalny, “Elbette bunların yüzde 99’u ne ile ilgili konuştuğunu bilmiyor. Ben de Müslüman olmayan Rus siyasetçiler arasında Kur’an-ı Kerim’i en iyi bilen olmaya karar verdim. Öte Yandan Kur’an-ı Kerim’i araştırmanın bir Hristiyan olarak gelişimime de katkı sunacağını fark ettim.” değerlendirmesinde bulundu.

“KURAN-I KERİM’İ OKUMAK DA MI YASAK?”

Hapishaneye gelirken çok sayıda kitap getirdiğini ve tümünün “aşırılıkçılık” denetiminden geçtiğini anlatan Navalny, şu ifadeleri kullandı: “Bu denetimler 3 ay sürüyor. Kur’an-ı Kerim’i de aşırılıkçılık denetiminden geçirmek aptalca ve kanun dışı. Bu yüzden hapishane yönetimini mahkemeye verdim. Daha ne kadar sabredebilirim? Kur’an-ı Kerim’i de okumak yasak mı? Kitaplar her şeyimizdir ve eğer kitap okumak için de mahkemeye gideceksem, giderim.”

MÜSLÜMANLARA YAKLAŞIMI

Navalny, 2006’da Rusya’da aşırı sağcı milliyetçilerin katıldığı “Rus Yürüyüşü” etkinliğinin organizatörleri arasında yer almış, 2007’de YouTube üstünden yayımladığı bir videoda da Kafkas Müslümanlarını ima ederek hakaret içeren sözler belirtmişti.

Müslümanlara karşı çeşitli aşağılayıcı ifadeleri de zaman zaman tepki çeken Navalny, Moskova’daki Müslümanlar için daha çok cami inşa edilmesine de karşı çıkmıştı.

SAĞLIK VAZIYETI KÖTÜYE GİDİYOR… “ARTIK ÇOK ZOR KONUŞUYOR”

Zehirlendikten sonra Almanya’da tedavi olan Rusya’ya dönüşü esnasında ise tutuklanarak Vladimir Bölgesi’ndeki bir hapishaneye gönderilen Rus muhalif lider Alexey Navalny mahkeme kararı, kötü muamele ve cezaevi şartlarını gerekçe göstererek geçtiğimiz 31 Mart tarihinde açlık grevine başladığını duyurmuştu.

Navalny’nin eşi Yulia Navalnaya cezaevi ziyaretinin sonrasında Navalny’nin son vaziyeti ile ilgili sosyal medya üstünden açıklama yaptı. Navalnaya eşi ile cam bir bölmeden bir telefon aracılığıyla görüştüğünü söyleyerek, Navalny’nin vaziyetinin oldukça kötü olduğunu dile getirdi.

Navalnaya, “Hala pozitif ve neşeli. Fakat çok zor konuşuyor ve ara sıra telefonu bıraktıktan sonra dinleniyor ve ardından tekrar konuşuyor” ifadelerini kullandı. Eşinin Eylül ayından sonra çok kilo verdiğini ifade eden Navalnaya, şu an Navalny’nin 1.90 boyunda ve 76 kilo olduğunu söyledi.

Navalnaya öte yandan, eşinin doktor talebinin yerine getirilmediğini ve bunun hukuksuz bir uygulama olduğunu ifade ederek, eşi için çok endişelendiğini açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.