Rusya’da faaliyete geçen yanardağ buzulları eritiyor!

Rusya’nın doğusunda Büyük Okyanus’ta Ohotsk Denizi ile Bering Denizi arası bulunan Kamçatka Yarımadası’ndaki Klyuchevskaya Sopka faaliyete geçti. Lav püskürtmeye başlamasıyla Erman Buzulu olarak bilinen buz kütlelerinin erimeye başladığı açıklandı.
Takip et
Rusya’da faaliyete geçen yanardağ buzulları eritiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’ya bağlı Kamçatka Yarımadası’ndaki Klyuchevskaya Sopka tekrardan faaliyete geçerek lav püskürtmeye başlarken, Erman Buzulu olarak bilinen buz kütlelerinin erimeye başladığı açıklandı.

Rusya’nın doğusunda Büyük Okyanus’ta Ohotsk Denizi ile Bering Denizi arası bulunan Kamçatka Yarımadası’ndaki Klyuchevskaya Sopka faaliyete geçti. Kamçatka Adası’nın en büyük yanardağı olma özelliği taşıyan volkanik dağda Rusya Bilimler Akademisi Uzak Doğu Şube Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü ekipleri tarafından yapılan araştırmalarda lav püskürtmeleri esnasında 30 ila 50 santimetre çapında kaya parçalarının fırladığı açıklandı.

Avrasya’nın en yüksek yanardağındaki yoğun lav püskürtmeleri sebebiyle bölgede en yüksek alarm seviyesi olarak bilinen “turuncu alarm” ilan edilirken, alçak uçuş yapan uçakların lav püskürtmelerinden olumsuz etkilenebileceği, lavların 7 kilometre boyunca yayıldığı söylendi.

Rusya’da faaliyete geçen yanardağ buzulları eritiyor!

ERMAN BUZULU ERİMEYE BAŞLADI

Dünyanın en mühim buzulları arasında bulunan Kamçatka Yarımadası’ndaki buzullar Klyuchevskaya Sopka yanardağının lav püskürtmesiyle erimeye başladı. Bölgede Erman Buzulu olarak bilinen dev buz kütlesinin erimeye başladığı, buzullardan sıcak çamur aktığı ve bunun bölgedeki ekolojik sistemi olumsuz yönde etkileyebileceği ifade edildi. Klyuchevskaya Sopka’ya en yakın yerleşim alanının 30 kilometre uzaklıkta olduğu, lav püskürtmelerinin şu an için yerleşim alanlarına bir tehdit oluşturmadığı aktarıldı.

Rus bilim insanları yanardağ çevresinde inceleme yaparken, o dakikaları kaydetmeye devam ediyor. Kamuoyuna aktarılan görüntüler büyük alaka çekerken, birçok fotoğrafçının da bölgede çekimler yapmak için özel izin talebiyle resmi başvurularda bulunduğu öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.