adplus-dvertising

Rusya, Yeni START anlaşmasının tüm unsurlarının denetiminden çekildi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya ve ABD arasında imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (Yeni START) bütün unsurlarının denetiminden geçici olarak çekildiklerini ABD’ye iletti.
Takip et
Rusya, Yeni START anlaşmasının tüm unsurlarının denetiminden çekildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya, ABD ile imzaladığı Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (Yeni START) bütün unsurlarının denetiminden çekildiklerini ABD’ye resmen ilan etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın Yeni START anlaşmasının unsurlarının denetiminden çekildiği söylenerek, “Rusya, ABD’ye diplomatik kanallar üstünden Yeni START kapsamına giren bütün unsurlarını denetim faaliyetlerinden geçici olarak çektiğini bildirdi” dendi.

ABD’nin uygun şartlar yaratarak Rusya’yı denetim hakkında mahrum etmek istediği vurgulanan açıklamada, “Washington’un mevcut gerçekleri dikkate almayan, ABD için tek taraflı avantajlar yaratan şartlar altında teftiş faaliyetlerini dolaylı olarak tekrardan başlatmaya yönelik ısrarlı arzusu sebebiyle bu tür eylemlere başvurmak mecburiyetinde kaldık. ABD, Rusya’yı ABD topraklarında teftiş yapma hakkından mahrum ediyor” ifadeleri kullanıldı.
ABD teftiş heyetinin Rusya’ya gelişlerinde bir sorun olmadığı fakat Rus teftiş heyetinin ABD’ye gidişlerinde problemler yaşadığı aktarılan açıklamada, Rusya’nın son aldığı kararın geçici olduğu vurgusu yapılarak, denetim faaliyetlerinin önündeki engellerin kaldırılması vaziyetinde bu kararın geri çekileceği aktarıldı.

ABD ve Sovyetler Birliği arasında 1991 senesinde Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmalarının 1’incisi, Sovyetler Birliği’nin çöküşünün sonrasında anlaşmanın 2’ncisi ise 1993’de ABD ve Rusya arasında tekrardan imzalanmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yeni START’ın 5 sene uzatılması yönünde 29 Ocak 2021 senesinde kararname imzalamış, ABD ise 5 Ocak 2021 senesinde aynı doğrultuda 5 senelik uzatma kararı almıştı. Yeni START, ABD ve Rusya arasında yürürlükte olan son nükleer anlaşma olma özelliğini taşıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.