adplus-dvertising

Rusya ve Ukrayna savaşın eşiğinde! Rusya sınıra asker yığıyor…

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim her geçen dakika daha da artıyor. Ukrayna sınırına sürekli olarak asker yığan Rusya taraftarı ayrılıkçıların 4 Ukrayna askerini öldürmesi bölgede savaş çanlarının çalmasına sebep oldu.
Takip et
Rusya ve Ukrayna savaşın eşiğinde! Rusya sınıra asker yığıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosundan yaptığı konuşmada, Rus Silahlı Güçlerinin askeri tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına birlik sevkiyatı yaptıklarını söyledi.

Ukrayna sınırının kuzeyi, doğusu ve Kırım’da Rusya’ya ait 28 tabur birlik olduğunu kaydeden Homçak, bu vaziyetin Ukrayna’nın askeri güvenliği için bir tehdit yarattığını kaydetti.

Homçak, Rusya’nın kanun dışı ilhak ettiği Kırım Yarımadası’nda 32 bin 700 askeri olduğuna dikkati çekerek, Mart ayının ortasında askeri tatbikat için 7. Hava Taarruz Birliğine bağlı bazı birliklerin geldiğini fakat tatbikat sonrası bölgede kaldıklarını gözlemlediklerini söyledi.

Rusya ve Ukrayna savaşın eşiğinde! Rusya sınıra asker yığıyor…

ZELENSKİY: PROVOKASYONLARA HAZIRIZ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya tarafından Ukrayna sınırına yapılan askeri sevkiyatlara ilişkin açıklama yaptı. Zelenskiy, Rusya’nın bu hareketini provokasyon olarak nitelendirerek, her türlü provokatif harekete hazır olduklarını bildirdi. Çatışmaların sürdüğüne vurgu yapan Zelenskiy, “Donbas bölgesine ilişkin savaş ve barış konularını iki maddeye bölmek istiyorum. Çatışmalar yılbaşından beri devam ediyor. Yalnızca senenin ilk aylarında 20 ölü, 57 yaralımız var” şeklinde konuştu.

Zelenskiy, sınıra asker yığma gibi hareketlerin Ruslar tarafından tane haline getirildiğine vurgu yaparak, “Öbür konu da Rusya’nın askeri varlığını Ukrayna sınırlarında arttırması. Askeri tatbikatlar ve sınıra asker yığmalar Rusya’nın adeti haline geldi. Bu biçimde tehlikeli ortam yaratarak barış görüşmelerine de etki etmeyi amaçlıyorlar. Biz her zaman provokasyonlara hazırız. Ordu yalnızca güç ve kuvvet değildir, öte yandan akıl ve dengedir.” ifadelerini kullandı.

KREMLİN: UKRAYNA’NIN İÇ ÇATIŞMASI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rusya kendi toprakları içerisinde silahlı güçlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettiriyor. Bu hiç kimseyi rahatsız etmemeli ve bu hiç kimse için tehdit içermiyor.” ifadelerini kullandı.

Rus askeri birliklerinin Ukrayna’nın doğusundaki varlığına yönelik iddialarla alakalı de konuşan Peskov, “Rus birlikleri Ukrayna topraklarındaki silahlı çatışmalara hiçbir zaman katılmadı ve katılmıyor. Bu, Ukrayna’nın iç çatışmasıdır.” şeklinde konuştu.

Peskov, Ukrayna Silahlı Güçlerinin provokasyonlar yaptığını iddia ederek, Rusya, Avrupa ülkeleri ve dünyadaki öbür ülkelerin Ukrayna’da iç savaş olmasını istemediğini vurguladı.

PUTİN, MERKEL, MACRON GÖRÜŞTÜ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile 30 Mart’ta çevrim içi görüşme gerçekleştirdi.

Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalar hakkında olarak son vaziyetin ele alındığı görüşmede, Putin, Kiev’in ateşkese uymayarak bölgede tansiyonu yükselttiğini kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün telefonda Donbas ve Kırım’daki güvenlik vaziyetini görüştü. Bakan Kuleba, “Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda ve Kırım’daki güvenlik vaziyetini kötüleştirmeye devam etmesinden dolayı Blinken ile yapıcı ve odaklanmış bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim.” ifadesini kullandı.

DONBAS KRİZİ

Kiev’de 2013 sonunda dönemin Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşmasını imzalamayı ertelemesi üstüne başlayan protestoların büyümesiyle ülkede toplum Ukrayna ve Rusya yanlıları diyerek ikiye ayrıldı ve kriz ülkenin doğusundaki Donbas bölgesine sıçradı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.