adplus-dvertising

Rusya ve BM Zaporijya Nükleer Santrali’ni görüştü

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptıkları telefon görüşmesinde Ukrayna’da bulunan Rus kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali’ni ele aldı.
Takip et
Rusya ve BM Zaporijya Nükleer Santrali’ni görüştü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres telefonda görüştü. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Şoygu ve Guterres’in Ukrayna’da bulunan ve 4 Mart’ta Rus ordusu tarafından ele geçirilen Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenli operasyon şartlarını görüştükleri aktarıldı. Görüşmede öte yandan, Rus gıda maddeleri ve gübrelerinin ihracatını kolaylaştırmak için BM girişimlerinin de ele alındığı ifade edildi.

“BM Sekreterliğinin herhangi bir UAEA faaliyetini engelleme yahut iptal etme yetkisi yoktur”
BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Rusya’nın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) müfettişlerinin Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapacağı ziyaretin BM tarafından önlediği yönündeki suçlamalarına yanıt verdi. Dujarric, “BM Sekreterliğinin herhangi bir UAEA faaliyetini engelleme yahut iptal etme yetkisi yoktur” ifadelerini kullanarak, BM’nin UAEA müfettişlerinin Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapacağı ziyareti hem Rusya hem de Ukrayna’nın kabul etmesi halinde lojistik ve güvenlik manasında destekleyecek kapasiteye sahip olduğunu aktardı. Dujarric, “UAEA ile yakın temas halinde olan BM Sekreterliği, Kiev’den Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapılacak herhangi bir UAEA misyonunu destekleyebilecek lojistik ve güvenlik kapasitesine sahip olduğunu değerlendirdi” şeklinde konuştu.
Öte yandan BM, Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki askeri faaliyete son verilmesi çağrısında bulunurken, Moskova ve Kiev bölgeye yönelik saldırılardan birbirlerini sorumlu tuttu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.