adplus-dvertising

Rusya, Ukrayna tarafından batırılan kruvazörün intikamını Kiev’den aldı!

Karadeniz filosunun sancak gemisi olan Moskova kruvazörünün batmasının sonrasında Rusya, Kiev vilayetindeki füze fabrikasını vurdu. Tesiste bu gemiyi vurduğu ileri sürülen Neptün füzelerinin üretildiği iddia edildi.
Takip et
Rusya, Ukrayna tarafından batırılan kruvazörün intikamını Kiev’den aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Karadeniz’deki en mühim ateş kuvveti olan Moskova kruvazörünü kaybeden Rusya, dün başkent Kiev yakınlarını bombaladı. Başkentin banliyösündeki askeri kompleks Rus saldırısı neticesi kısmen tahrip olurken, Vizar isimli tesiste, Moskova savaş gemisinin vurulduğu Neptün füzelerinin üretildiği ileri sürüldü. Kiev’e yönelik saldırı, Rusya Savunma Bakanlığı’nın önceki günkü tehdidini izledi.

Rusya, Ukrayna tarafından batırılan kruvazörün intikamını Kiev’den aldı!


‘SALDIRILARIN SAYISI ARTACAK’

Bakanlık Sözcüsü Tümgeneral İgor Konaşenkov, Ukrayna’dan Rus topraklarına yönelik saldırıların sürmesi halinde “Kiev dahil karar alma merkezlerini vuracaklarını” söylemiş, bugüne kadar bunu yapmaktan kaçındıklarını vurgulamıştı. Rusya, Ukrayna ordusuna ait iki helikopterin sınırdaki Bryansk şehrini hedef aldığını, olayda sekiz Rus vatandaşının yaralandığını ileri sürüyor. Moskova yönetimi, kendi topraklarına yönelik ihlaller son bulmazsa, “Kiev’deki hedeflere yönelik füze saldırılarının sayısı ve ölçeğinin artacağı” tehdidinde de bulundu.

Rusya, Ukrayna tarafından batırılan kruvazörün intikamını Kiev’den aldı!

Rusya’nın sancak gemisi olan Moskova kruvazörü, geçen sene haziran ayında İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e ilerlerken görüntülenmişti.

GERÇEKTEN VURULDU MU

Rusya, Moskova kruvazörünün “sebebi belirsiz mühimmat patlaması sonrası limana çekilirken yan yattığını ve dalgaların etkisiyle battığını” açıkladı. Ukrayna ise Odesa kıyılarından fırlatılan, 170 kilometre menzile sahip yerli imalat iki Neptün füzesi ile gemiyi vurduklarını savunuyor. Amerikan CNN’e konuşan bir Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı) yetkilisi, geminin Ukrayna tarafından atılan iki Neptün füzesiyle vurulduğunu değerlendirdiklerini kaydetti.

SON 40 YILDAKİ EN BÜYÜK KAYIP

Her ne biçimde olursa olsun, bu son 40 senede bir donanmanın kaybettiği en büyük savaş aracı oldu. Bundan önce 1982 senesinde Arjantin kruvazörü General Belgrano, İngiliz denizaltısı tarafından batırılmıştı. General Belgrano da tıpkı Rus kruvazörü Moskova gibi 182 metre uzunluğunda ve 12 bin ton ağırlığındaydı. Rusya, ortalama 500 mürettebat bulunan gemide can kaybı yaşanıp yaşanmadığına dair açıklama yapmazken, Rus medyası, Moskova’daki bütün mürettabatın Sivastapol limanına tahliye edildiğini yazdı.

Rusya, Ukrayna tarafından batırılan kruvazörün intikamını Kiev’den aldı!

2003’te Putin’in dönemin İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’yi güvertesine ağırladığı gemi; 2008’de Gürcistan, 2014’te Kırım’ın ilhakı ve ardından Suriye’de görev yaptı.

SAVAŞA ETKİSİ NE OLUR

Uzmanlara göre Moskova kruvazörünün batması propaganda değeri açısından çok mühim olsa da askeri manada o kadar mühim olmayabilir. Rus donanmasının Karadeniz’deki en mühim ateş kuvveti Moskova, oldukça yaşlı bir gemiydi ve zaten emekli edilmesi planlanıyordu. Askeri analistlere göre bu kayıp savaşın gidişatını değiştirmeyecektir, fakat ordusunu modernize etmek için milyarlarca dolar harcayan Rusya için bir utanç. “Forbes Ukrayna”, geminin değerini 750 milyon dolar olarak hesapladı. Buna göre kruvazörün batması, Rusya’nın işgalin başından beri en pahalı kaybı oldu.

PENTAGON: AĞIR DARBE

Üstünde 700 kilometre menzile sahip “Vulkan” seyir füzelerinin yanı sıra S-300 hava savunma sistemi de taşıyan geminin esas görevi, Rus ordusuna hava savunması sağlamaktı. Pentagon Sözcüsü John Kirby, Moskova’nın batmasının Rus donanması için “büyük bir darbe” olduğunu ve kısa vadede Rusya’nın hava savunma kapasitesini olumsuz etkileceğini belirtti.
Geminin sembolik önemine dikkat çeken eski ABD Donanması kaptanı Carl Schuster, “Rusya’nın donanma kapasitesine dair soru işaretlerini gündeme taşıdı” şeklinde konuştu. Emekli bir ABD Donanması amirali olan James Stavridis de, “USS George Washington uçak gemisinin battığını hayal edin. Bu Şekilde bir şeyi kaybetmek prestij açısından mühim darbe” yorumunu yaptı.

DALMAYA GİDERİM

Aynı zamanda dalgıç olan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Moskova kruvazörünün batmasına ilişkin paylaşımında, “Rus savaş gemisi batığı değerli bir dalış alanıdır. Artık Karadeniz’de bir dalış noktamız daha var. Zafer sonrası asla enkazı ziyaret edeceğim. Bu arada halihazırda 300 defa tüplü dalış yaptım” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.