adplus-dvertising

Rusya-Ukrayna Savaşı 94 ülkeden 1,6 milyar insanı etkiledi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın dünya üstündeki neticelerinin kötüleştiğini ve 94 ülkeden 1,6 milyar insanı etkilediğini söyledi.
Takip et
Rusya-Ukrayna Savaşı 94 ülkeden 1,6 milyar insanı etkiledi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, küresel gıda güvenliği üstündeki riskler giderek artıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın dünya üstündeki neticelerinin kötüleştiğini ve 94 ülkeden 1,6 milyar insanı etkilediğini söyledi.
BM’nin çatışmanın yansımalarına ilişkin ikinci raporunu sunan Guterres, “Savaşın gıda güvenliği, enerji ve finans üstündeki etkisi sistematik, şiddetli ve hızlanıyor” ifadelerini kullanarak, savaşın arkasında sosyal ve ekonomik kaos bırakarak eşi görülmemiş bir açlık ve sefalet dalgasına neden olabileceği konusunda uyardı.
Bu seneki krizin gıdaya erişim eksikliği ile alakalı göründüğünü aktaran Guterres, gelecek seneki krizin gıda eksikliği ile alakalı olabileceğini dikkat çekerek, “Bu artan fırtınayı durdurmanın tek bir yolu var. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sona ermeli” şeklinde konuştu.

Rusya-Ukrayna Savaşı 94 ülkeden 1,6 milyar insanı etkiledi

Guterres’ten Ukrayna ve Rusya konusunda gıda anlaşması çağrısı

Ukrayna tarafından üretilen gıdanın Karadeniz üstünden güvenli bir biçimde ihraç edilmesi ile Rus gıda ve gübreleri için küresel pazarlara engelsiz erişime izin veren bir paket anlaşma çağrısında bulunan Guterres, “Bu anlaşma, Sahra altı Afrika da dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki yüz milyonlarca insan için çok mühim” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.