Rusya, Türkiye’den nar ve biber ithalatını durdurdu!

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’den yapılan nar ve biber ithalatını durdurduğunu açıkladı.
Takip et
Rusya, Türkiye’den nar ve biber ithalatını durdurdu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

116 milyon doları bulan ihracatla alakalı konuşan Çavuşoğlu, hem biber hem narda ihracatın en yoğun döneminin meydana geldiği bu süreçte getirilen bu yasağın üreticiyi zor vaziyette bırakacağını belirtti. Antalyalı üreticiler ise seralarda böcek ve arı ile imalat yaptıklarını, kimyasal kullanmadıklarını vurguladı.

Rusya, Türkiye’den nar ve biber ithalatını durdurdu!

Türkiye’nin birçok bölgesinde hasadı tamamlanan nar ve özellikle güney illerde örtü altı imalatta hasadı yeni başlayan biberle alakalı Rusya’dan kötü bir haber geldi. Rusya Tüketici Hakları ve Kamu Sağlığı Denetim Ajansı (Rospotrebnadzor), Türkiye menşeli nar ve biber ürünlerinin ülkeye girişine yasak getirdi.

“GÖRÜŞMELER BAŞLADI”

BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Rusya’nın nar ve bibere getirdiği ithalat yasağının 16 Kasım’dan itibaren uygulanmaya başlandığı fakat kararın Türkiye’ye dün itibarıyla bildirildiğini söyleyerek, “Biz Rusya’ya ürün gönderen şirketimizin Rusya gümrüklerinde girişlerine izin verilmemesi üstüne karardan haber dar olarak hemen alakalı bakanlıklarımıza problemi ilettik. İki ülke bakanlıkları ve ticari ateşeleri arasında görüşmeler başladı” şeklinde konuştu.

“ÇOK SIKINTILI SÜRECE GİRDİK”

Şu an hem nar hem de biberle alakalı özellikle de Rusya’ya en yoğun ihracat döneminin meydana geldiğini dile getiren Çavuşoğlu, “İki ürünle alakalı virüs ve pestisit kalıntıları yönündeki gerekçelerin doğru olmadığını, kararın siyasi olduğunu savundu. Şu an itibarıyla yollarda hem biber hem de nar gönderilen birçok ürün bulunduğunu da kaydeden Çavuşoğlu, Ciddi bir iade de söz konusu. Yeniden yeni pazarlar bulmak ciddi emek ve süreçler alıyor. Çok sıkıntılı bir sürece girdik” şeklinde konuştu.

Rusya, Türkiye’den nar ve biber ithalatını durdurdu!

RUSYA’YA İHRACAT 116 MİLYON DOLAR

BAİB Başkanı Çavuşoğlu, geçen sene Türkiye’den Rusya’ya 57 bin ton nar ihracatıyla 44 milyon dolar gelir elde edilirken, 27 bin ton biber ihracatı yapılarak 23 milyon dolar gelir sağlandığını belirtti. 2021 senesinde ise şu ana kadar Rusya’ya Türkiye’den 26 milyon dolar değerinde 33 bin ton nar, 23 milyon değerinde 25 bin ton biber ihracatı yapıldığını kaydetti. İki ürünün son iki senede Rusya’ya toplam ihracatının 116 milyon doları bulduğunu söyleyen Çavuşoğlu, iki ürün için de ihracatın en yoğun sezonunda olunması sebebiyle getirilen yasaklama kararının ciddi bir problem olduğunu ifade etti.

KALİFORNİYA BİBERİ ETKİLEYECEK

Antalya Ticaret Borsası ve BAİB Yönetim Kurulu Mensubu olan yaş meyve sebze sektöründen Cüneyt Doğan ise şu an için Antalya’dan Rusya’ya ihracatı en çok yapılan ürünün Kaliforniya ve dolmalık biber türü olduğunu belirtti. Doğan, “Öte Yandan kapya, şili ve öbür biber türlerini gönderiyoruz. Ama Antalya’yı etkileyecek olan Kaliforniya ve dolmalık biber. Çünkü Kaliforniya biberin yüzde 90’ı Antalya’da üretiliyor ve bunun da yüzde 90’ı ihraç ediliyor. Narda ise hasat dönemi yeni bitti ve soğuk hava depolarına kaldırıldı. Nar için de ihracatın en yoğun devam ettiği bir süreçteyiz” diyerek konuştu.

“ÜRETİCİ RUHSATLI İLAÇ KULLANIYOR”

Rusya’nın iddia ettiği zirai ilaç kalıntısı, pestisit gibi problemlerle alakalı değerlendirmede bulunan Ziraat Mühendisleri Antalya Şubesi’nin eski başkanı ziraat mühendisi Vahap Tuncer, Rus yetkililere göre Türk ürünlerinde birden fazla bu ihlallerin meydana geldiği ve burada iki problemin öne çıktığını dile getirdi.

Rusya, Türkiye’den nar ve biber ithalatını durdurdu!

Türk üreticilerinin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ruhsatlandırdığı ve izin verdiği pestisit, yani zirai ilaçları kullandığını söyleyen Tuncer, şunları belirtti: “Bu tür ilaçların kullanımı da reçeteye bağlı olup, reçete yazma yetkisine sahip kişiler tarafından yazılıp önerildikten sonra, üreticilere satışı yapılıyor ve üreticiler kullanıyor. İkincisi ise Türkiye’de kullanımına izin verilen ilaçların Rusya’da yasak olmasından kaynaklanabilir.”

“PROBLEMI KÖKTEN ÇÖZMEK GEREKİR”

Tuncer, pestisit kalıntısı problemin kökten çözümü için kooperatifleşme, ziraat mühendisleri denetiminde imalat, bakanlığın yayın ve eğitim hizmetlerine tekrardan başlaması, imalatta iç ve dış pazar ayrımı yapılmadan aynı kalitenin yakalanması gibi önerilerde bulundu.

“BÖCEK VE ARILI ÜRETİM YAPIYORUZ”

Rusya’nın Türkiye’den gönderilen biber ürünlerinde virüs, pestisit kalıntısı rastlandığı gerekçesiyle alımı durdurma kararına Kumlucalı üreticiler tepki gösterdi. Kumluca’da örtü altı sebze üreticileri, sebzeleri biyolojik mücadele taktikleri ile yetiştirdikleri için kalıntıya rastlanmasının mümkün olmadığını söyledi. İlçede biber imalatı yapan Sercan Sarıkeçili (22) serasında biyoljik mücadele denen böcek ve arı ile imalat yaptıklarını vurguladı. Rusya’nın ithalatı durdurma kararına mana veremediklerine değinen Sarıkeçeli, “Fiyatlar düşük olmasına karşın biber almamasının nedenini anlamadım. Üzgünüz, ne yapacağımızı bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

“ÜRÜNLERDE KİMYASAL MÜMKÜN DEĞİL”

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce ise şunları belirtti:

“Domates ve biberlerimizin hepsini, böcek ve arılarla yetiştiriyoruz. Böcek ve arıların olduğu yerde kimyasal kullanmamız mümkün değil. Tamamen doğal ürünlerimizde kalıntı çıkması mümkün değil. Biz biyolojik mücadele yapıyoruz. Arı ve öbür yararlı böceklerin hepsini kullanıyoruz. Kimyasal kullanmıyoruz ve bu sebeple dünyanın her yerinde ürünlerimiz bir numara kalitede. Neden bu karar alındı bilmiyorum. Biz çiftçiler olarak mağdur olduk.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.