adplus-dvertising

Rusya topraklarına yapılan saldırıya S-400 füzesiyle yanıt verdi!

Rusya’nın Ukrayna işgali 51. gününe girdi. Rusya Savunma Bakanlığı, “Rus topraklarına yönelik sabotajlara misilleme olarak Kiev’deki füze saldırılarının sayısı ve ölçeği artırılacak” açıklamasında bulundu.
Takip et
Rusya topraklarına yapılan saldırıya S-400 füzesiyle yanıt verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna ile Rusya arasında 2014 senesinde başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş vaziyette. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna’nın Rusya’nın desteğiyle kurulduğunu öne süren Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu iddia etmişti.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 51’inci gününe girdi. Rus güçleri sahada istediği hızda ilerleyemediği için sivil yerleşimleri de vurmaya başlarken, Batı dünyasından Moskova’yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

Rusya topraklarına yapılan saldırıya S-400 füzesiyle yanıt verdi!

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

10.35 Rusya Savunma Bakanlığı, “Rus topraklarına yönelik sabotajlara misilleme olarak Kiev’deki füze saldırılarının sayısı ve ölçeği artırılacak” şeklinde konuştu. Bakanlık açıklamasında, “S-400 sistemi önceki gün Bryansk bölgesindeki Klimovo köyüne saldıran Ukrayna’ya ait MI-8 helikopterini düşürdü” ifadeleri kullanıldı.

01.40 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, son sekiz senede Rusya’nın saldırıları sebebiyle 14 bin Ukraynalının hayatını kaybettiğini söyledi. Rusların, Kırım’ı ele geçirerek büyük bir askeri üsse dönüştürdüğünü, Karadeniz ve Azak’ı dünyanın en tehlikeli denizleri haline getirdiklerini vurgulayan Zelenskiy, “Bizim Donbas’ımızda korkunç ve sonu gelmeyen savaş başlattılar. 8 sene boyunca insanlarımızı öldürdüler. Bu süre zarfında 14 bin insan öldü.” dedi.

RUSYA’NIN İLK HEDEFİ ZELENSKİY’İ ÖLDÜRMEKTİ

00.00 Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksey Danilov, Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına dair istihbarata 22 Şubat’ta sahip olduklarını ifade ederek, “22 Şubat’ta savaş başlıyor diyemezdik” şeklinde konuştu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarında ilk hedeflerinden birinin Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e suikast olduğunu ifade eden Danilov, “Savaşın ilk günlerinde Devlet Başkanlığı Ofisi yakınlarında çok sayıda silah sesleri yükseldi. Kaç kişiyi etkisiz hale getirdiğimizi açıklamak istemiyorum. Devlet Başkanı korumalarına teşekkür etmek istiyorum. Rusya’nın ilk hedefi Zelenskiy’i öldürmekti. Bir numaralı hedefleri buydu” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.