Rusya Silah Konusunda Amerika’nın Önüne Geçti

Rusya Devlet Başkan Putin yaptığı açıklamada Rusya’nın silah programlarıyla ilgili bilgi vererek tarihte bir ilk yaşandığını ve Rusya’nın gelişmiş silah konusunda Amerika’nın önüne geçtiğini uyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen gelişmiş yönetim kurulu toplantısında ülkesinin savunma sanayi ve güvenlik meseleleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

ANLAŞMA BİTTİ; ABD’YE DİKKAT

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) anlaşmasının sona erdiğini, bu anlaşmayla yasaklanan Avrupa ve Asya-Pasifik bölgelerinde kısa ve orta menzilli füze konuşlandırılması konusunda ABD’nin eylemlerinin takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Vladimir Putin açıklamasında, “INF’de yasaklanan sınıftaki Amerikan füzelerinin başta Avrupa ve Asya-Pasifik olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerine dağıtımını yakından takip etmek zorundayız. Bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak, potansiyel askeri tehditleri analiz etmeli ve alınacak önlemleri belirlemeliyiz.” ifadelerine yer verdi.

GELECEĞİN SİLAHI

Rus Silahlı Kuvvetleri’nin 2019’daki faaliyetlerine değinen Putin, bu dönemde birçok niteliksel ve sistemik değişiklik yaşandığını, modern silahlanmanın nükleer üçlü içindeki payının yüzde 82’ye ulaştığını, yapay zeka ve robotik sistemlerin de Rus ordusu içindeki kullanımının arttığını söyledi ve Avangard stratejik hipersonik füze sisteminin ‘Stratejik Füze Gücü’ne teslimatına değindi. Avangard sistemin şu anda ve yakın gelecekte hiçbir savunma sistemi tarafından durdurulamayacağına dikkat çeken Putin, avangard için ‘Geleceğin Silahı’ dedi.

Rus Devlet Başkanı, olası bir küresel istikrarsızlık durumunda ordunun ülke güvenliğini garantiye alabilecek potansiyelde olduğunu belirterek, ”Kazanmak istiyorsak, askeri teçhizatımız yabancı muadillerine göre daha iyi olmalı. Bu, devletin askeri teşkilatı meselesidir. Tüm bileşenler üzerinde çalışmalıyız.” dedi.

AMERİKA’NIN ÖNÜNDEYİZ

Deniz platformlarından fırlatılan hipersonik Zirkon füzesinin, kara tabanlı versiyonunu geliştirmek için çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Putin, diğer büyük projelerle ilgili çalışmaları şöyle sıraladı; ”Sarmat gelişmiş verimli kıtalararası balistik füze, kara ve deniz tabanlı versiyonlarıyla Zirkon hipersonik füze, Poseidon kıtalararası insansız deniz denizaltı, Burevestnik küresel menzilli nükleer güçlü seyir füzesi ve diğer sistemler üzerindeki çalışmalarımız plana göre ilerliyor. Rusya ilk kez son silah geliştirmede ABD’nin önüne geçti.” Sovyetler döneminde ABD ile Rusya’nın arasındaki uçuruma değinen Putin, “Atom bombasını yapan ABD’ydi ve Sovyetler Birliği gerisinden geliyordu. Ayrıca fırlatma araçları, nükleer silah taşıyıcıları ve stratejik havacılık konusunda Sovyetler Birliği sadece yetişmeye çalışıyordu. İlk kıtalararası füzeler geliştirilmedi. Ama bugün benzersiz bir durum ortaya çıktı, onlar (ABD) bizi takip ediyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise, Rus kara birliklerinin tüm füze tugaylarının İskender taktik balistik füze sistemleriyle yeniden silahlandırıldığını, Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne bu dönemde 624 tank ve zırhlı muharebe aracı, 143 yeni savaş uçağı ve helikopter, 13 uzay aracı 1 denizaltı, 8 savaş gemisi, 17 tekne ve yardımcı gemi, dört kıyı savunma sistemi ve 10.000’den fazla gelişmiş iletişim aracı teslim edildiğini belirtti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı