adplus-dvertising

Rusya savaş istiyor Ukrayna diyalog!

Ukrayna sınır bölgesine askeri yığınak yapan Rusya'ya defalarca diyalog çağrısı yapan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'dan tüm çabalara rağmen olumlu hiç bir dönüş olmadığını belirtti.
Takip et
Rusya savaş istiyor Ukrayna diyalog!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya ve Ukrayna arasında meydana gelen Donbas krizinde tansiyon düşmüyor.

Dün Kiev yönetiminden tansiyonu düşürecek açıklamalar gelmiş, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Reznikov, Moskova’ya mesaj göndererek, ‘Savaş olmayacak. Provokasyonlara karşılık verme niyetimiz yok’ demişti.

Ukrayna’nın bu çağrısına yanıt veren Kremlin, barış görüşmeleri için kriterlerini duyurmuştu.

Buna göre, Rusya, yeni bir barış görüşmesi için öncelikle Minsk Barış Görüşmeleri’nde tespit edilen bazı maddelerin yerine getirilmesini istedi.

Kremlin, bunun yapılması halinde yeni bir barış görüşmesi için yeşil ışık yakacaklarının altını çizdi.

Görünen o ki Rusya’nın dün kamuoyu ile paylaştığı bu kriterlerden taviz vermeye niyeti yok.

Zira Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın diyalog çağrılarına olumsuz cevap verdiğini duyurdu.

DONBAS NEDEN ÖNEMLİ?

Donbas bölgesi, Zengin kömür rezervlerine sahip. Ukrayna ve Rusya için oldukça mühim. Ukrayna, ekonomik olarak bölgeden gelir elde ederken, Rusya da Rus kökenlilerin çoğunluğu yarattığı bölgeyle yakından ilgileniyor.

100 milyon ton kömür rezervi ile Avrupa’nın 4. büyük maden bölgesi olan Donbas, Ukrayna topraklarının yalnızca yüzde 5’ini yaratıyor. Halkın yüzde 10’u burada yaşıyor. Gayrisafi milli hasılanın (GSMH) yüzde 20’sini bu bölge sağlıyor.

Ukrayna’nın ihracatının dörtte biri de gene bu bölgeden gerçekleştiriliyor. Donbas bölgesi öte yandan her iki sınırda da ağır sanayi kompleksleri ve madencilik sektörünün yoğunlaştığı mühim bir merkez olarak biliniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.