adplus-dvertising

Rusya, Sarmat isimli balistik füzesini test etti!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla Rusya Savunma Bakanlığı, Plesetsk Uzay Üssü’nden yaptığı fırlatma ile Sarmat isimli kıtalararası balistik füzeyi test etti.
Takip et
Rusya, Sarmat isimli balistik füzesini test etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Rusya Savunma Bakanlığı, TSİ 15:12’de, Arhangelsk bölgesindeki Plesetsk Uzay Üssü’nden, Sarmat isimli kıtalararası balistik füzenin ilk fırlatma testinin gerçekleştirildiğini duyurdu. Rusya’nın Kamçatka Adası’ndaki hedefe ateşlenen balistik füzenin fırlatma emrini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin verdi.

PUTİN: SİZİ TEBRİK EDİYORUM

Putin video konferans yoluyla gerçekleştirilen toplantıda balistik füzeyle alakalı, “Sarmat kıtalararası balistik füzesinin başarıyla fırlatılmasından dolayı sizi tebrik ediyorum. Bu Rus ordusunun gelişiminde mühim bir olaydır. Bu füze en yüksek yöntem ve teknik niteliklere sahip ve bütün modern füzesavar savunma araçlarının üstesinden gelebiliyor. Dünyada benzerleri yok ve uzun bir müddet olmayacak. Bu gerçekten eşsiz silah ve silahlı güçlerimizin muharebe potansiyelini kuvvetlendirecek. Rusya’nın dış tehditlere karşı güvenliğini temin edecek ve bu silah, saldırgan söylemlerin hararetiyle bizi tehdit etmeye çalışanları bir defa daha düşündürtecek” şeklinde konuştu.

“TAM İSABET” AÇIKLAMASI

Füze testi ile alakalı açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı ise, füzenin Kamçatka Adası’ndaki Kura Eğitim Sahası’nda tespit edilen hedefin tam isabet ile vurduğunu aktararak, “Sarmat, ülkemizin stratejik nükleer güçlerinin savaş kuvvetini mühim ölçüde artıracak, dünyadaki en uzun menzilli hedefleri imha eden en kuvvetli füzedir” şeklinde konuştu.

VOYEVODA’NIN YERİNİ ALACAĞI BELİRTİLDİ

Sarmat balistik füzesinin, Rusya’ya ait 1988 senesinde geliştirilen Voyevoda balistik füzesinin yerini alacağı söylenirken, Sarmat balistik füzesinin kuzey ve güney kutup hedeflerini aşabildiği ve 11 ile 18 bin kilometre menzili olduğu tahmin ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.