adplus-dvertising

Rusya, nükleer torpido ‘Poseidon’ için testlere başladı!

Rusya dünyanın en büyük torpidosu olarak nitelendirilen ‘Poseidon’ için testlere başladı. Nükleer torpidonun patlatıldığında tsunami etkisi yaratabileceği konuşuluyor. Dev torpidonun testleri Kuzey Kutbu’nda başlatıldı.
Takip et
Rusya, nükleer torpido ‘Poseidon’ için testlere başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Kuzey Kutbu bölgesinde gizli bir biçimde yürüttüğü askeri faaliyetlerle alakalı Pentagon tarafından yapılan tespitler, geçtiğimiz günlerde Amerikan CNN televizyonu tarafından gündeme getirildi.

Haberde, Rusya’nın Kuzey Kutbu bölgesinde yeni yeraltı tesisleri kurmaya başladığı vurgulandı. Kıyıya yakın buzullar arasında inşa edilen bu tesislerin, “Poseidon” projesi için hazırlandığı öne sürüldü.

Resmi isimi 2M39 olan “Poseidon” dünyanın en büyük torpidosu sayılıyor. Rusya’nın Kuzey Kutbu bölgesinde gizli bir biçimde yürüttüğü askeri faaliyetlerle alakalı Pentagon tarafından yapılan tespitler, geçtiğimiz günlerde Amerikan CNN televizyonu tarafından gündeme getirildi. Haberde, Rusya’nın Kuzey Kutbu bölgesinde yeni yeraltı tesisleri kurmaya başladığı vurgulandı. Kıyıya yakın buzullar arasında inşa edilen bu tesislerin, “Poseidon” projesi için hazırlandığı öne sürüldü. Resmi isimi 2M39 olan “Poseidon” dünyanın en büyük torpidosu sayılıyor.

ABD MENZİLİNDE

NATO standartlarına göre ‘Kanyon’ isimi verilen bu torpido 10 kiloton kuvvetinde nükleer başlık taşıyabiliyor. Rusya’nın Kuzey Kutbu bölgesinden fırlatacağı bu torpidonun ABD kıyılarına rahatlıkla ulaşabileceği öngörülüyor. Nükleer patlamanın oluşturacağı tsunami dalgasının New York gibi büyük bir kenti rahatlıkla sular altında bırakabileceği düşünülüyor.

BÖLGEYE YIĞINAK

20 metre uzunluğa, 1.8 metre genişliğe ve 100 ton ağırlığa sahip insansız sualtı aracının (İSA) saatte 200 km hıza ulaşabildiği tahmin ediliyor. Kuzey Kutbu bölgesine filo biçiminde MIG-31 avcı ve bombardıman uçaklarıyla Alaska kıyılarını dahi görebilecek erken uyarı radar istasyonları konuşlandıran Rusya’nın, önümüzdeki beş sene içerisinde bölgedeki askeri kuvvetini daha da arttırması bekleniyor.

YENİ GERİLİM NOKTASI

Kuzey Kutbu bölgesine kıyısı bulunan Rusya, Kanada, Norveç, Danimarka ve ABD arasında bölgedeki enerji rezervlerinden kaynaklanan hâkimiyet alanı münakaşası söz konusu. Küresel ısınma ile buzulların erimesi neticesi bölgenin ticaret gemilerine açılması olasılığı de Rusya’nın konuya yaklaşımını etkileyen mühim bir detay. BM bünyesinde faaliyet yürüten “Uluslararası Deniz Yatağı İdaresi”ne göre Kuzey Kutbu bölgesine kıyısı bulanan ülkeler, kıyılarından itibaren 370 km’lik alanı kendi ekonomik çıkar bölgesi ilan edebiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.