adplus-dvertising

Rusya, Kızıl Meydan’da uçak gösterisini iptal etti! Bahanesine kimse inanmadı…

Rusya’nın dün Kızıl Meydan’da gerçekleştirdiği Zafer Bayramı töreni dünya gündeminden düşmüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgalin gerekçelerini sıralayarak damga vurduğu törenin bir bölümünün iptal edilmesi ise dikkat çekti. Onlarca helikopter ve uçağın yapacağı gösteri olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi. Fakat törenler esnasında uçuşları engelleyebilecek bir hava muhalefetinin bulunmadığı görüldü.
Takip et
Rusya, Kızıl Meydan’da uçak gösterisini iptal etti! Bahanesine kimse inanmadı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya, Kızıl Meydan’da 9 Mayıs Zafer Günü sebebiyle askeri geçit töreni düzenledi. Vladivostok’ta ise savaşta yaşamını yitirenlerin anısına ‘ölümsüz alay’ yürüyüşü gerçekleştirildi.

PUTİN’DEN BATI’YA TEHDİT GİBİ MESAJLAR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in törende ne mesaj vereceği merak ediliyordu. Rus lider, konuşmasında Ukrayna’daki savaşa yönelik Batı’ya mesaj gönderdi. Putin konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Donbas’ta topraklarımızı ele geçirmek istediklerini biliyorduk. Ukrayna’nın nükleer silah planları vardı, NATO çevremizde yayılıyordu. Bu ülkemiz için bir tehdit haline gelmişti. Bölgede askeri altyapıyı her geçen gün artırdılar. Sınırlarımıza her gün daha fazla yaklaştılar. Tehlike her gün artıyordu. Verilecek tek doğru karar buydu. Egemen bir devletin alabileceği tek doğru kararı aldık. Sovyetlerin çöküşünden sonra ABD eşsiz bir vaziyetten bahsetti fakat yanılıyorlar. Rusya, Sovyetler Birliği’nden ayrı bir karaktere sahip. Biz aynı ülke değiliz. Batı zafer için çok çalışmış olan Rusyaların çabalarını boşa çıkarmak istiyorlardır. Batı, Rusya‘yı dinlemek istemedi, başka planları vardı. Rusya askerleri ve Donbas askerleri kendi toprakları için savaşıyor. Bu sebeple İkinci Dünya Savaşı’nın verdiği dersleri kesinlikle unutmamalıyız. Bugün bizler için yaşamını kaybedenleri anıyoruz. 2014’de Odessa’da ölenleri de anıyoruz, Neo-Nazi’lerin elinde can verenleri de anıyoruz.”

UÇAKLAR HAVALANMADI, BAHANE İNANDIRICI BULUNMADI

Kızıl Meydan’da en az Putin’in konuşması kadar dikkat çeken öbür bir konu ise askeri geçit töreninin hava kuvvetleri bölümünün iptal edilmesi oldu. Onlarca helikopter ve uçağın yapacağı gösteri olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi. Fakat törenler esnasında uçak ve helikopterlerin uçuşunu engelleyebilecek bir hava muhalefetinin bulunmadığı görüldü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.