adplus-dvertising

Rusya: Kanal İstanbul, Montrö’nün yükümlülüğünü kaldırmaz!

Rusya'dan Kanal İstanbul ve Montrö anlaşması için yorum geldi. Kanal İstanbul'un Türkiye açısından bir ekonomik proje olduğunu belirten Rus yetkililer bu projenin Montrö’nün yükümlülüklerini kaldırmayacağını vurguladı.
Takip et
Rusya: Kanal İstanbul, Montrö’nün yükümlülüğünü kaldırmaz!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye, 104 emekli amiralin bir gece yarısı yayımladığı Montrö bildirisini ve 126 emekli büyükelçinin Kanal İstanbul metnini tartışırken, Rossiya 24 televizyonuna demeç veren Rusya‘nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Kanal İstanbul ve buna bağlı olarak Montrö Anlaşması hakkında açıklamalarda bulundu.

“KANAL İSTANBUL TÜRKİYE’NİN MESELESİ”

Sputnik’in haberine göre bu projenin Türkiye topraklarında gerçekleştiğini ve her şeyden önce bu münakaşanın Türk hükümetinin meselesi olduğunu kaydeden Yerhov, Karadeniz trafiğindeki problemler sebebiyle Ankara ile görüşme halinde olduklarını kaydetti:

“Bu her şeyden önce Türk hükümetinin meselesi. Burada Türkiye topraklarında ve Türkiye’nin olanaklarıyla gerçekleştirilecek bir ekonomi projesi söz konusu. Fakat öncelikle dışişleri bakanlıklarımız arasında olmak üzere, Karadeniz’deki deniz trafiği problemi gibi konularda kapsamlı bir siyasi istişare sistemimiz mevcut, bu konu bakanlıklarımız arasında düzenli olarak istişare ediliyor.”

Rusya: Kanal İstanbul, Montrö’nün yükümlülüğünü kaldırmaz!Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov.

“KANAL İSTANBUL, MONTRÖ’NÜN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ ORTADAN KALDIRMAZ”

Yerhov, Kanal İstanbul projesiyle Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ndeki yükümlülüklerin ortadan kalkmayacağını, fakat bu yeni kanaldan geçecek gemiler için yeni mali gerekliliklerin ve isteklerin söz konusu olacağını söyledi:

“Kanal İstanbul ile Montrö Sözleşmesi arasında elbette bir ilişki, karşılıklı ilişki, karşılıklı bağlantı var fakat bu direkt, doğrudan niteliğe sahip değil. Kanal İstanbul inşa edilirse, bu Montrö Sözleşmesi’nin yükümlülüklerini ortadan kaldırmaz, Boğaz’dan geçiş konusundaki yükümlülükler için getirdiği, kıyıdaş olmayan ülkelerin Karadeniz’de bulunan savaş gemilerinin toplam tonajına ve sözleşmede yer alan daha birçok hususa ilişkin kısıtlamaları hiçbir biçimde değiştirmez. Yeni güzergahlardan geçecek gemilere buralardan geçiş konusunda yeni mali gereklilikler ve şartlar getirilir.”

“MONTRÖ’NÜN DEĞİŞTİRİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Yerhov, Rus tarafının Türkiye’nin Marmara Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan Kanal İstanbul’la alakalı planlarının Montrö Sözleşmesi’nin revize edilmesine yol açmamasını beklediğini belirtti: “Montrö Sözleşmesi’nin değiştirilmesi söz konusu değil. Bu, yürürlükte olan ve görünen göre yürürlükte kalacak bir belge. Bu, Karadeniz’de bölgesel güvenliğin sağlanması açısından mühim ve mihenk taşıdır. Rusya, bu sözleşmeyi bu şekilde görüyor.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MONTRÖ SÖZLERİNE DE DEĞİNDİ

Münakaşalar sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını referans gösteren Yerhov, Ankara’nın bu hukuki enstrümanın geçerliliğini koruyacak biçimde hareket etme niyetinde olduğunun altını çizdi.

104 emekli amiralin yayımladığı bildirinin sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Münakaşanın nedeni asla ifade özgürlüğü meselesi değildir. Bu eylem art niyetli bir girişim” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, “Montrö’nün ülkemize sağladığı kazanımları mühim görüyor, daha iyisi için olanak bulana kadar bu sözleşmeye bağlılığımızı sürdürüyoruz” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.